Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ
Mobil Pos Yazılımı

İşletmeler, bazen kendilerini geleneksel POS (POS) sistemlerinin hantal veya kullanımının zor olduğu yerlerde bulabiliyorlar. Ticari fuarlar, festivaller ve açık hava pazarları bu yerlerden birkaçı. Bununla birlikte, tüketiciler nerede olursa olsun, hala kolay ödeme yöntemlerini tercih etmekte. Mobil POS yazılımı, standart POS sistemlerinin çalışamayacağı işletme sahipleri tarafından önceden bilinen yerlerde işletmelerin elini güçlendirir.

 

Mobil Pos Yazılımı Nedir?

Mobil POS yazılımı, akıllı telefon, tablet veya özel bir cihazı tamamen işlevsel bir POS'a dönüştürür ve neredeyse her yerde kullanılabilir. Kredi kartı tahsilâtından fiş-faturaya kadar tüm işlemler, mobil cihaz üzerinden gerçekleştirilebilir.

 

Mobil Pos Yazılımı Nasıl Çalışır?

İşletme sahibi, herhangi bir mobil pos uygulamasını uyumlu bir mobil cihaza indirip yükler. Müşteri bir ürün satın almak istediğinde, çalışanlar kredi kartı bilgilerini uygulamaya manuel olarak girebilir veya kartı özel bir donanım parçası aracılığıyla okuyabilir. Kart okuyucu akıllı telefon veya tabletteki kulaklık girişine bağlanır.

Mobil POS sağlayıcısı ödemeleri gerçek zamanlı olarak işler veya düşük sinyal alanlarında işletme bunları topluca işler. Ödeme ağ geçitleri, yazılıma entegre edilebilir veya sağlayıcı bu işlemi direkt olarak halledebilir. Müşteriler bir e-posta ile fatura almayı seçebilir veya şirket, kâğıt çıktısı için uyumlu bir yazıcı kullanabilir.

 

Mobil Pos Yazılımında Dikkat Edilecek Özellikler

Mobil POS yazılım sağlayıcıları alışveriş ve ödeme süreçlerini desteklemek için çok çeşitli işlevler sunuyorlar. İşte bu tür bir uygulamalarda yaygın olarak bulunan önemli bazı özellikler:

 

1-Sadakat Programları

Sadakat programları, müşterileri belirli bir işletmeden daha sık alışveriş yapmaya teşvik eder. Başarılı bir mobil POS yazılımı, müşteri hesaplarını yönetebilir, ödülleri takip edebilir, promosyon e-postaları gönderebilir ve ilgili görevleri yerine getirebilir.

 

2-Envanter Entegrasyonu

İşletmelerin, mağazadan çevrimiçi satışa kadar, ürün satışları için birçok kanalı vardır. Stoklar tükenince müşteriler sinirlenirler. Mobil POS yazılımıyla gerçek zamanlı envanter güncellenmesi, şirketin itibarının zayıflamasının önüne geçer.

 

3-Depo Yönetimi Entegrasyonu

Depo yönetimi entegrasyonu, işletmelerin ürün envanteri gereken seviyelerin altına düştüğünde stok siparişlerini otomatik hale getirmelerini sağlar. Bu otomatik sipariş süreci, işletmelere yüksek talep saatlerinde ürün adetlerinin kısa sürede bitmeyeceğini bilmelerinin rahatlığını yaşatır.

 

4-Muhasebe Entegrasyonu

El ile makbuzları girmek veya muhasebe yazılımına bilgi kopyalamak, insan hatası olasılığını ortaya çıkarır. Hesapların denkleştirilmesi için de zaman alıcı ve sıkıcı bir yoldur. Mobil POS yazılımı, muhasebe çözümlerine doğrudan veri gönderebilir veya mevcut uygulamalarla uyumlu bilgi aktarımı sunabilir.

 

5-Satınalma Analizi

Belli bir sezonda en popüler ürünleri tahmin etmek, teşhir veya satış yeri için başarılı küçük işletme stratejisinin önemli bir parçasıdır. Mobil POS, popüler ürün kategorileri veya müşteri tabanları arasındaki varyasyonlar gibi temel bilgileri belirlemek için işlenmiş siparişlerdeki bilgileri analiz edebilir.

 

6-Otomatik Takip

Sık iletişim, müşteri sadakati oluşturmak ve şirket müşterilerini artırmanın bir parçasıdır. Mobil POS yazılımı, satın alındıktan belirli bir süre sonra e-postayla takip işlemlerini zamanlayabilir, promosyon bilgilerini gönderebilir ve ilgili ürünler mağazanın envanterine girdiğinde müşterileri bilgilendirebilir. Örneğin, yakın tarihli bir satıştan kaynaklı takip, ürünün nasıl kullanılacağı, satışı güçlendirecek ilgili öğeler ve şirkete herhangi bir geri bildirim gönderme talebi içerebilir.

 

Mobil POS yazılımı, standart POS sisteminin genellikle kullanılamadığı ortamlarda ödemeleri işleme imkânı sunar. Mobil cihazlar terminal olarak hareket ederler ve geniş yelpazedeki işletmelerin kredi kartlarından ödeme alabilmelerini sağlar.

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Diğer Yazılar
Şirketler İçin Kurumsal Güvenlikte Kilit Noktalar
Günümüz kurumlarında bilginin ve kaynakların kurum içinde paylaşılması gerektiği için, sistem içerisinde bilgisayarlar çeşitli yollarla birbirine bağlanmaktadır. Bazı kurumlar kendi bilgisayar bağlantılarını kurmuşlar ve dış dünyayla da irtibata geçebilmek için bilgisayar ağlarını İnterenet’e uyarlamışlardır. Geçmişte kapalı kapılar arkasında gerçekleştirilen bu olaylar İnternet’in ortaya çıkmasıyla farklı bir noktaya gelmiştir. Bildiğiniz gibi İnternet sanal bir dünyadır ve bu dünyanın kesin bir şekilde belirlenmiş kuralları yoktur. Bundan dolayı saldırganlar istedikleri şekilde zayıf noktaları tespit edip mevcut sistemlere sızabilmekte ve sistem içerisinde problemler ortaya çıkarabilmektedirler.
Proje Yönetimi Yazılımını Seçme
Sizin için en uygun olan proje yönetimi yazılımını araştırmaya başlamadan önce kendinize şu soruları sormalısınız: -Üzerinde çalışacağınız projeler ne kadar büyük? -Projede bir defada kaç kişi çalışıyor olacak? -Mobil erişim gerekiyor mu? -Öngördüğünüz bütçe ne kadar?
Online Mağaza Sistemi Nasıl Seçilir
Tüm e-ticaret projelerine uyacak “tek” bir mağaza sistemi yoktur. Bu alanda verilen kararlar genellikle satıcının belirli gereksinimlerine ve özellikle de online mağazanın hacim ve kapsamına bağlıdır.
İş Dünyası İçin En İyi Akıllı Telefonlar Neler?
İşletmeler, startuplar ve girişimciler için en iyi akıllı telefon kılavuzunu sunuyoruz.
Postmodern ERP
Günümüz dünyasında, orta ve büyük çaplı işletmeler için, işini gören bir ERP sistemi olmazsa olmazlardan. Fakat artık kurumların ihtiyacı, satış, satın alma üretim ve muhasebesinin çok ötesine doğru gidiyor.Uyarlaması zor ERP sistemleri şirketlere zaman kaybettiriyor. Köhneleşmiş kullanıcı arayüzleri ile ilerlemiyor artık işler.Her şeyi tek sistemde bulmak gereksinimi artıyor, sistemler arası entegrasyonla uğraşmak istenmiyor. Hatta işletmede kullanılan cihazların bile sisteme entegre ve kontrol edilebilir olmasını istiyor. İleri düzeyde predictive raporlamalar ve tahminlerde rekabet gücünü artırmak istiyor şirketler. Peki ERP bu ihtiyaçlara karşılık verebilecek mi? Gelecekte ERP sistemleri nasıl olmalı?
Veri Tabanı Vs Veri Ambarı
Veritabanı, sınıflandırılmış verilerin bir toplamıdır. Veri ambarları, özel olarak analitik çalıştırmaya yönelik olarak oluşturulmuş özel bir veritabanı türüdür.
Dönüş Garantili Satış Maili Nasıl Yazılır?
Satış Maili için en iyi konu başlıkları nelerdir? E-posta göndermek için günün en iyi saati ne zaman? Bu yazı, yanıt garantileyen mükemmel satış e-postaları yazma konusunda ipuçları veriyor.
İşletmenize En Uygun Teknoloji Çözümlerini Seçmek İçin 5 İpucu
Bugün, herhangi bir küçük işletme sahibinin atılım yapabilmesini sağlayacak yeterli teknoloji çözümleri mevcut. Buna işletmenizle rekabet halinde olan birçok satıcıyı - sundukları hizmetleri ve farklı fiyat planları - eklediğinizde işletmenize uygun bir çözüm seçmek her zamankinden daha zor hale geliyor. Üstelik çok uzun bir süre boyunca verdiğiniz karara uymak zorunda kalacaksınız, bununla birlikte, yaptığınız herhangi bir değişikliğin işiniz ve geliriniz üzerinde de önemli bir etkisi olacaktır. Bir işletme sahibi olarak, herhangi yeni bir teknoloji seçmek, bir dönüm noktasında durmanız demektir.
Öngörüsel Analitik
İşletmeler için neler olup biteceğini tahmin edebilmek, şüphesiz en kıymetli şeylerden. Zira bu tahmine göre gelecek yatırımlarını, planlamasını düzenleyecektir. Lakin bu tahminlemeyi piyasa bilgilerilerinin, siyasi durumun yanında prediktif modellemeler ile matematiksel olarak yapmak gerekiyor. Geçmişteki işlemlerden analitik bir modelleme ile geleceğe yön verecek analizler ışığında risk ve fırsatlar için bir yol çizmelidir. Çünkü matematik yalan söylemez!
Freelance Çalışmaya İten Sebepler: Patron Olmak?
Yeni araştırmalar, patron olmanın ve kendi programlarını belirleme imkânı olmasının, profesyonellerin freelance lehine tam zamanlı işlerden vazgeçtiklerini ortaya koyuyor.
Start-uplar İçin 13 Google Analytics Tüyosu
Google Analytics tüketici davranışları hakkında oldukça zengin bilgiler sunabilir fakat bu verileri anlamlı ve uygulanabilir verilere dönüştürmesi zor olabilir. Tüketici verilerinden en iyi sonucu almak için yararlı olabilecek Google Analytics verilerini sizler için derledik.
Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka
Yapay zeka (AI) ve Nesnelerin İnternet'i (IoT), bütün 2017 teknoloji tahmin listelerinde yer alan iki teknoloji. Her iki sektör için önümüzdeki yılda ve sonrasında büyük bir büyüme bekleniyor.