Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ
İş Zekâsı Tedarik Zinciri Yönetiminizi Nasıl Etkiler?

Tedarik zincirleri, eş zamanlı olarak dönen birçok bağımsız parçaya sahip olan karmaşık sistemlerdir. Kaçınılmaz olarak, değerli bilgileri izole eden çok büyük silolar (veri depoları) meydana geliyor ve bu durum yöneticiler için değerli ve gerekli olan dataları bulmayı zorlaştırıyor. İş zekası araçları, bu yayılmış verilerin toplanması ve birleştirilmesiyle iş operasyonlarının daha bütünsel bir görünüm kazanmasını sağlamak yararlı olabilir. Bir tedarik zinciri grubuyla iş yürütmek, büyük veri silolarının oluşma olasılığını azaltır; ancak bir işletme, talep planlaması, dağıtım ve envanter yönetimi için belirli çözümler kullanıyorsa Bu ürünlerin her birinden verileri analiz etmek için daha fazla beceri setine sahip araçlar gerektirecektir.. Bununla birlikte, düzgün bir şekilde kullanıldığında, iş zekası yazılımı bir tedarik zincirinin tüm yönlerine faydalı olabilir.

 

Talep Planlama İçin İş Zekası

Talep yönetimi tedarik zincirleri için kritik önem taşır çünkü işletmenin kar oranlarını artırmak için ne  kadar çok üretim yapılması gerektiğini belirler. İş zekası çözümleri, işletmelerin talep ihtiyaçlarını daha iyi tahmin etmelerine yardımcı olur. Tedarik zincirleri hem tarihsel hem de düzenli satış rakamlarını piyasa tutumu ile birleştirerek, üretim departmanına  ayırmaları gereken zaman ve kaynak miktarını daha iyi tahmin edebilmeleri için yol gösterir. Gerekenden az veya fazla üreten bir şirket varsa, karlılığa doğrudan eder; doğru tahmin, tedarik zincirleri için çok önemlidir.

 

Dağıtım İçin İş Zekası

Ürünün müşteriye tatmin edici bir zamanda ulaştığından emin olunması bir işletmenin en önemli son işlemlerinden biridir. Ticari İstihbarat Yazılımı ile şirketler, filoların teslimatlarla ilgili hizmet düzeyi anlaşmalarına sadık kaldıklarını ispatlamak için dağıtım işlemlerini takip edebilirler. Teslimatlar beklenenden uzun sürerse, aynı iş zekası ürünleri yöneticilere bunları düzeltme fırsatı verir. İş zekâsı ürünleri dağılımı etkileyen dış faktörleri de izleyebilir. Çözümler, kötü hava koşulları gibi potansiyel engelleyicileri hesaba katarak teslimatların nasıl etkilendiğini belirlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca şirketler, bu çözümlerle, kârı en iyi düzeye çıkarmak için yakıt maliyetleri gibi işle ilgili masrafları izleyebilirler.

 

Envanter Yönetimi İçin İş Zekâsı

İş zekâsı araçları envanter verilerine erişebildiğinde, kullanıcılar üretim hacim miktarlarını maksimum kazanç için optimize edebilir. Fazla veya eksik üretimden kaçınmaya çalışan şirketler yoğun bir mevsimden sonra depoda çok fazla ürün bulunmamasından yâda talep edildiğinde gerekenden az ürün  olmamasından emin olmak için bu tür bilgileri kullanmayı isteyecektir. Çoğu envanter çözümü, tedarikçi bilgilerini, satın alma ve satış verilerini izler. Kullanıcılar, bir işletme zekâsı platformunda tüm bu envanter verilerini kullanarak, bir işletmenin her zaman en uygun envanter hacmini hesaplayabilir.

 

IOT Makina İçin İş Zekâsı

Birçok tedarik zinciri akıllı makine uygulamaya başlamıştır. Bağlı aygıtlar veya Nesnelerin İnterneti (IoT) ürünleri ürünü, muazzam miktarda veri üretir. Şirketler, ayrıntılı bilgi elde etmek amacıyla veriyi elemek için iş zekâsı platformlarını kullanmaları gerekecektir. IoT makine tarafından oluşturulan veriler, çalışma süresi konusunda bilgi sağlayabilir, böylece üretim tutarlı kalabilir. Mesela makine, onarılmaya veya rutin bakıma ihtiyaç duyduğu zaman işletmeleri uyarabilir. Bu, masrafları azaltmanıza ve en sonunda karlılığı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Bunlar, işletmelerin verilerden yararlanarak tedarik zinciri yönetimini geliştirmeye yardımcı olmak için iş zekâsı araçlarını nasıl kullanabileceklerine dair birkaç senaryoydu. Bir tedarik zincirine birçok faktör besleme yapar ve her biri, fikirlere dönüştürülebilen benzersiz veriler oluşturur. Unutmayın, iş zekâsı araçları işi bağımsız olarak kendiliğinden yapamaz. Kullanıcılar, ham verileri işleme konabilen bilgilere dönüştürmek için veri bilimcileri ve analistlerinin çabalarına ihtiyaç duyacaktır. İş zekâsı çözümleri, tedarik zinciri yönetiminin iyileştirilmesine yönelik ilk adımları sunar.

 

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Diğer Yazılar
Şirketler İçin Kurumsal Güvenlikte Kilit Noktalar
Günümüz kurumlarında bilginin ve kaynakların kurum içinde paylaşılması gerektiği için, sistem içerisinde bilgisayarlar çeşitli yollarla birbirine bağlanmaktadır. Bazı kurumlar kendi bilgisayar bağlantılarını kurmuşlar ve dış dünyayla da irtibata geçebilmek için bilgisayar ağlarını İnterenet’e uyarlamışlardır. Geçmişte kapalı kapılar arkasında gerçekleştirilen bu olaylar İnternet’in ortaya çıkmasıyla farklı bir noktaya gelmiştir. Bildiğiniz gibi İnternet sanal bir dünyadır ve bu dünyanın kesin bir şekilde belirlenmiş kuralları yoktur. Bundan dolayı saldırganlar istedikleri şekilde zayıf noktaları tespit edip mevcut sistemlere sızabilmekte ve sistem içerisinde problemler ortaya çıkarabilmektedirler.
Proje Yönetimi Yazılımını Seçme
Sizin için en uygun olan proje yönetimi yazılımını araştırmaya başlamadan önce kendinize şu soruları sormalısınız: -Üzerinde çalışacağınız projeler ne kadar büyük? -Projede bir defada kaç kişi çalışıyor olacak? -Mobil erişim gerekiyor mu? -Öngördüğünüz bütçe ne kadar?
Online Mağaza Sistemi Nasıl Seçilir
Tüm e-ticaret projelerine uyacak “tek” bir mağaza sistemi yoktur. Bu alanda verilen kararlar genellikle satıcının belirli gereksinimlerine ve özellikle de online mağazanın hacim ve kapsamına bağlıdır.
İş Dünyası İçin En İyi Akıllı Telefonlar Neler?
İşletmeler, startuplar ve girişimciler için en iyi akıllı telefon kılavuzunu sunuyoruz.
Postmodern ERP
Günümüz dünyasında, orta ve büyük çaplı işletmeler için, işini gören bir ERP sistemi olmazsa olmazlardan. Fakat artık kurumların ihtiyacı, satış, satın alma üretim ve muhasebesinin çok ötesine doğru gidiyor.Uyarlaması zor ERP sistemleri şirketlere zaman kaybettiriyor. Köhneleşmiş kullanıcı arayüzleri ile ilerlemiyor artık işler.Her şeyi tek sistemde bulmak gereksinimi artıyor, sistemler arası entegrasyonla uğraşmak istenmiyor. Hatta işletmede kullanılan cihazların bile sisteme entegre ve kontrol edilebilir olmasını istiyor. İleri düzeyde predictive raporlamalar ve tahminlerde rekabet gücünü artırmak istiyor şirketler. Peki ERP bu ihtiyaçlara karşılık verebilecek mi? Gelecekte ERP sistemleri nasıl olmalı?
Veri Tabanı Vs Veri Ambarı
Veritabanı, sınıflandırılmış verilerin bir toplamıdır. Veri ambarları, özel olarak analitik çalıştırmaya yönelik olarak oluşturulmuş özel bir veritabanı türüdür.
Dönüş Garantili Satış Maili Nasıl Yazılır?
Satış Maili için en iyi konu başlıkları nelerdir? E-posta göndermek için günün en iyi saati ne zaman? Bu yazı, yanıt garantileyen mükemmel satış e-postaları yazma konusunda ipuçları veriyor.
İşletmenize En Uygun Teknoloji Çözümlerini Seçmek İçin 5 İpucu
Bugün, herhangi bir küçük işletme sahibinin atılım yapabilmesini sağlayacak yeterli teknoloji çözümleri mevcut. Buna işletmenizle rekabet halinde olan birçok satıcıyı - sundukları hizmetleri ve farklı fiyat planları - eklediğinizde işletmenize uygun bir çözüm seçmek her zamankinden daha zor hale geliyor. Üstelik çok uzun bir süre boyunca verdiğiniz karara uymak zorunda kalacaksınız, bununla birlikte, yaptığınız herhangi bir değişikliğin işiniz ve geliriniz üzerinde de önemli bir etkisi olacaktır. Bir işletme sahibi olarak, herhangi yeni bir teknoloji seçmek, bir dönüm noktasında durmanız demektir.
Öngörüsel Analitik
İşletmeler için neler olup biteceğini tahmin edebilmek, şüphesiz en kıymetli şeylerden. Zira bu tahmine göre gelecek yatırımlarını, planlamasını düzenleyecektir. Lakin bu tahminlemeyi piyasa bilgilerilerinin, siyasi durumun yanında prediktif modellemeler ile matematiksel olarak yapmak gerekiyor. Geçmişteki işlemlerden analitik bir modelleme ile geleceğe yön verecek analizler ışığında risk ve fırsatlar için bir yol çizmelidir. Çünkü matematik yalan söylemez!
Freelance Çalışmaya İten Sebepler: Patron Olmak?
Yeni araştırmalar, patron olmanın ve kendi programlarını belirleme imkânı olmasının, profesyonellerin freelance lehine tam zamanlı işlerden vazgeçtiklerini ortaya koyuyor.
Start-uplar İçin 13 Google Analytics Tüyosu
Google Analytics tüketici davranışları hakkında oldukça zengin bilgiler sunabilir fakat bu verileri anlamlı ve uygulanabilir verilere dönüştürmesi zor olabilir. Tüketici verilerinden en iyi sonucu almak için yararlı olabilecek Google Analytics verilerini sizler için derledik.
Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka
Yapay zeka (AI) ve Nesnelerin İnternet'i (IoT), bütün 2017 teknoloji tahmin listelerinde yer alan iki teknoloji. Her iki sektör için önümüzdeki yılda ve sonrasında büyük bir büyüme bekleniyor.