Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

Günümüzde güvenlik yazılımlarının önemi gittikçe artmaktadır. Güvenlik yazılımları, bilgisayarınızı zararlı içeriklerden antivirüsler yardımıyla korumak için üretilmiş yazılım programlarıdır. Birçok bilgisayar kullanıcısı, güvenlik yazılımlarını kullandıklarında dışarıdan gelecek tehditlerden emin olacağını sanır. Ancak güvenlik yazılımları tarafından tanımlanmayan virüslerin, antivirüs programları tarafından yakalanması mümkün değildir.

 

Son günlerde, bazı Instagram hesaplarından yayımlanan müstehcen içerikli fotoğraf tuzağı ile, hackerlar kullanıcıların hesaplarını hackleyip bu hesapların biyografi ve fotoğraf içeriklerini değiştirerek kullanıcıları müstehcen içerikli sitelere yönlendiriyorlar. Buradaki yönlendirmeyle saldırganlar kendilerine kazanç sağlamaktadır.

  

 

Bu olayın farkına varan Symantec Güvenlik Yazılım Firması, ele geçirilmiş Instagram hesaplarının ortak özelliklerini araştırdı ve şu sonuca vardı: Son zamanlarda yeni yüklenen fotoğraflar, öncekinden farklı olarak biyografi bilgisi, değiştirilmiş kullanıcı adı, öncekinden faklı olan profil fotoğrafı, öncekinden farklı tam profil adı… Saldırganlar, bu ve benzeri özelliklerin yanında özellikle müstehcen fotoğraf eklemektedir. Saldırganlar tarafından değiştirilen bu fotoğraflar, hesabın gerçek kullanıcıları tarafından kaldırılamıyor ve değiştirilemiyor. Ele geçirilen bu profil bilgileri, Instagram kullanıcılarını kısaltılmış bir URL adresine veya direk bağlantılı olduğu bir profil bağlantısına yönlendirmektedir.

 

Symantec ele geçirilen hesap bilgilerinin bu ve benzeri saldırılarda kullanılabileceğine dikkat çekti. Bundan dolayı Symantec Güvenlik Yazılım firması, Instagram kullanıcılarının zayıf olduğunu düşündükleri parolalarını gözden geçirip belirlenmesi zor olan parolalar tercih etmesini ve Instagramın son zamanlarda aktifleştirdiği 2 aşamalı güvenlik özelliğini kullanmalarını tavsiye etmektedir. Symantec, bu özelliğin mutlaka kullanıcılar tarafından aktifleştirilmesi gerektiğini ve güçlü bir güvenlik yazılımı kullanılmasıyla saldırganlara karşı savunma oluşturulabileceğini anlatmaktadır.

 

Instagram üzerinden herhangi bir tehditle karşılaşmamak için müstehcen içerikli kullanıcılardan uzak durulması ve hatta engellenmesi tavsiye edilmektedir. Bu önlem alınarak, saldırganlar tarafından ele geçirilen hesaplardan da uzak durmuş olursunuz.

 

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki
Diğer Haberler
Cısco Appdynamıcs'i Satın Aldı: İki Şirket İçin Doğru Bir Karar Mı?
Kullanıcı memnuniyeti verilerine bakılırsa, AppDynamics'in satışı çok mantıklı bir çıkış gibi gözüküyor. Cisco'ya satış güvenli bir oyun ve akıllı bir çıkış. 2017'de halka arz potansiyeline sahip olan diğer şirketlerin benzer hareketler yapıp piyasa öngörülemezliğine girip girmeyeceğini izlemek ilginç olacaktır.
Medikal Görüntü İşleme ve Analiz Sistemleri
Kanserin de dâhil olduğu birçok hastalığa tanı konulmasında medikal görüntüler sıklıkla kullanılıyor. İnsanların görme, gördüğünü yorumlama ve karar verme becerileri çok kuvvetli. Ancak, özellikle karmaşık olan ve uzmanlık gerektiren vakalarda, doktorun uzmanlık ve deneyimine de bağlı olarak, öznel yorumlama söz konusu olabiliyor. Bu ise karar vermede gözlemciler arası farklılıklara yol açabiliyor. Bu tip öznelliğin azaltılması için tüm dünyada, doktorlara yardımcı olabilecek nicel ölçütlere dayalı tanı sistemlerinin geliştirilmesi üzerine çalışılıyor.