Yükleniyor...

Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

ERP Sisteminizin Bulutta Olması İçin 9 Neden

 

Gerçek şu ki birçok şirketin uygulamalarının bulut tabanlı olması için çok uzun bir yol var. Bunu en basit İK ve maaş işleri, seyahat ve maliyet yönetimi alanlarında gördük. Son on yıldır ise bulutu yeni bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yayılımı olarak gördük.

Gartner’a göre “Kamuya açık bulut tabanlı dikey özellikleri olan uygulamalara harcama yapmak 2017 yılında beklenildiğinden daha fazla artış göstererek görev açısından kritik sistemlerde güvenli bir şekilde vurgulanmaya başladı”.

İşletme kaynak planlama (ERP) sistemlerini bulut tabanlı sistemlere güncellemek eski işletme yönetimi uygulamalarınızı rafa kaldırmak ve temin, kurulum, bakım ve alt yapı yönetimini ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir. Belki de en çekici avantaj bulutun işletme süreçlerini yeniden tanımlaması ve örgütün büyümesine imkan tanıyan yeni hizmet sağlamak ve esneklik yapılarını sunmasıdır.

Peki bulut tabanlı ERP çözümlerinin sunduğu faydalar nelerdir? Aşağıda işletmenize fayda sağlaması ve büyümenizi desteklemesi için ERP sisteminizi buluta taşımanız için dokuz neden var.

 

 

  1. Seçim Özgürlüğü

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse tüm bulut ERP sistemleri eşit olarak oluşturulmaz. Özellikle az sayıda ERP sağlayıcısı sizin için uygun olan yayılma yöntemini seçmenize saygı duyar ve işletmenizin büyümesi ve teknik değişimleri uygulaması için kararlarınızı değiştirmenizi sağlar.

Tesis içi, birden fazla veya tekli sistem seçimi oldukça önemlidir. Bugün sizin için en iyi yayılma modelini seçimi gelecek birkaç yılda hatta birkaç ayda en iyi model olmaktan uzaklaşabilir. Birden fazla (çekici maliyetli ve problemsiz güncellemeleri olan) veya Tek (daha fazla yönetici kontrolü ve yönetici sahipliği içerir) sistemin olma seçeneğini sunarak sizin için en iyi modeli seçebilirsiniz.

 

  1. Çekici Bulut Ekonomisi

Bulut sadece ekonomik anlamda değerli olduğunu kanıtlamakla kalmadı. Aynı zamanda sermayeyi operasyon masraflarına çevirerek birçok şirket için de oldukça çekici fırsatlar sundur. Bulutun altında yatan diğer gizli ekonomik faydalar şu şekilde olabilir:

Aboneliğe dayalı fiyatlandırma modelinden dolayı kurum içi bir dağıtım kadar sermaye yoğun olmaması.

Müşterilerin talep üzerine sistemlerine kullanıcıları eklemelerini (ve bazen de kaldırmalarını) ve donanım ve yazılımları "yüksek su işareti" alanına yatırmak zorunda bırakmalarını önleyerek daha iyi ve daha hızlı ölçeklenebilirlik.

Sunucudan ver tabanı sistemlerine, gerçek donanıma ve değiştirme döngüsü maliyetine kadar altyapınızın doğrudan ve dolaylı maliyetleri.

Sunucuları Bakımına Dair Gizli Maliyetler. Gerekli altyapı zaten kurulu olduğu için, bulut yapılandırmasında tipik olan düşük dağıtım sürelerinin (ve buna karşılık gelen geliştirilmiş yatırım getirisinin) avantajı.

 

 

  1. Daha İyi BT Kaynak Kullanımı

Buluta taşınmak, BT departmanınızın daha uyumlu, daha yüksek değerli etkinlikler sunabileceği anlamına gelir ve "sunucuları ekleme ve ışıkların yanıp sönmesi" için daha az zaman harcayabilirsiniz. Günün sonunda, çoğu BT departmanı oldukça gergin bir yapıda ve yedeklemeleri doğrulamak, güvenlik güncellemelerini uygulamak ve kritik sistemlerin üzerinde altyapıyı yükseltmek gibi düşük değerli (ancak kuşkusuz kritik) etkinliklere çok fazla zaman harcıyorlar.

 

Bu görevleri bulut dağıtımının bir parçası olarak ERP sağlayıcınıza dağıtmakta muazzam iş kazancı vardır; BT departmanınızın yürütme panolarını oluşturma, mobil aygıtları dağıtma ve yararlı yönetim raporları hazırlama gibi daha stratejik iş projeleri üzerinde çalışma zamanı serbest bırakılmıştır.

 

  1. Bulut Daha Güvenli,

Günümüzde, önde gelen bulut sağlayıcılarından daha güvenli bir işletim ortamı oluşturabilecek bir müşteriyi hayal etmek oldukça zor. Aslında Gartner, "Çoklu sistem hizmetleri yalnızca saldırıya karşı direnmekle kalmıyor aynı zamanda geleneksel kurum içi uygulamalardan çok daha güvenli bir başlangıç noktası sağlıyor" açıklamasını yaptı.

Güvenlik, bir zamanlar sunucu odası kapısını kilitlemek ve insanları uzun parolalar kullanmaya zorunda kalması anlamına gelirken günümüzde, sertleştirilmiş elektronik çalışma ortamlarını ifade etmektedir. Altyapınızı günde 365 gün güvence altına almadan sisteminiz ve insanlarınız koruduğunuzu iddia edemezsiniz ve tüm sağlayıcıların güvenlik güncellemelerinin dikkatli bir şekilde test edildiğini onayladıktan sonra uyguladıklarını doğrularsınız.

Günümüzde güvenlik, fiziksel ağ arabirim kartlarından kullanıcı parolalarına kadar, ERP ortamının her katında oluşturulması gereken kapsamlı, uçtan uca bir sistemdir. Bu, çalışma zamanınızı ve huzurunuzu garantilemek için sisteminize olası doğal, insan kaynaklı ve teknik kesintileri tahmin etmek ve en aza indirmek için bütünsel bir yaklaşım anlamına gelir.

 

  1. Güncellemeler

Bulut dağıtımı, personelinize yazılım yüklemesi yapmadan, standart destek hizmetlerinin bir parçası olarak ERP bulut operasyon personeli tarafından konuşlandırılacak yükseltme tasarımları yaparak tecrübeyi yeniden tanımlıyor. Küçük güncellemeler şeffaf bir şekilde kesintisiz bir şekilde dağıtılırken büyük yükseltmeler önceden duyurularak gerçekleştirilir ve bir sanal alan eğitim ortamı ve son kullanıcı eğitimi içerir.

Bu büyük güncellemeler, sizin tarafınızdan çok az proje yönetimi gerektirecek şekilde tasarlanmıştır; her şeyin sizin beklediğiniz gibi çalıştığını kontrol etmek ve iç kullanıcılarınızın yeni sürümden faydalanmaya hazır olmasını sağlamaktan için harcadığınız zaman azalır.

Her zaman yazılımın en güncel sürümünde olmak, artık "güncelleme" ya da "güncellememe" kararını verme zorunluluğunuzu ortadan kaldırır ve size ERP çözümünüzün en yeni ve en güçlü sürümünü her zaman sunar.

 

  1. Mobil ve İş Birlikçi

Modern ERP dağıtım ortamı, ofis cihazlarının dört duvarının dışında faaliyet gösteren, taşınabilir cihazlarından ERP sistemine erişmesini bekleyen satış ve servis ekibi de dahil olmak üzere mobil profesyonellerle doludur. Ayrıca ERP'de tabletleriniz ve benzeri cihazlardan erişmeniz gereken atölye operatörleri ve lojistik personeli gibi mobil personel seçeneklerini bulundurabilirsiniz. Bulut tabanlı bir sisteme geçmek, herkesin kağıt kullandığı süreçlerin verimsizliğini ve teslim sürecindeki yük ve güvenlik riskini ortadan kaldırırken, işlerinin rutin bir parçası olarak ihtiyaç duyduğu gerçek zamanlı sistem erişimi sağlar.

Bulut dağıtımından sayesinde ERP sisteminizi açmanız, kuruluşunuz genelinde kırılmış olabilecek, geçici olarak "Excel dosyasıyla entegrasyon" iş akışlarından kurutulmanıza izin verir. Bunun yerine, çalışanlarınızı, tedarikçilerinizi, iş ortaklarınızı ve müşterilerinizi birbirine bağlayan gerçek zamanlı entegrasyon süreçlerini dağıtabilirsiniz.

Bulut dağıtımı, eski iş süreçlerinizden ve iş akışlarından çoğunu, daha açık, bağlı, anlık entegrasyon yollarını güçlendiren bir şekilde yeniden tanımlama olanağı sağlar.

 

  1. İşletme Tutarlılığı ve Küresel Süreç Yönetimi

Giderek artan bir şekilde, şirket çalışanları farklı yerlerde çalışmaktadır ve şirket genelinde tek birleşik ERP sisteminin verimliliğini sağlamayı amaçlıyorlar. Birçok örgüt için buluta geçme, şirket genelinde birden fazla işletim sistemi bulunan ERP'yi dağıtma, her yerde anlık görünürlük elde etme ve tek bir operasyonel ve idari süreç kümesini standartlaştırma fırsatını sunar.

Tek bir bulut ERP'yi küresel olarak (tek altyapı gereksiniminin İnternet erişimi olduğu) dağıtmak birçok operasyonel engeli ortadan kaldırır ve devam eden genişleme çabalarınızın önemli bir BT çabası olmadan mevcut bulut tabanlı ERP sistemiyle yeni yerinizde gerçekleştirmenize imkan tanır. Tutarlılıkla şeffaflık ve verimlilik de artar.

 

  1. Azalan Riskler, Artan Görünürlük, Daha Fazla Değer

Birçok müşteri, bulut tabanlı bir sistemleri (ERP ve diğer iş akışları) seçmektedir. Çünkü, eski dağıtım modelleri altında başka türlü yönetebilecekleri veya finansal açıdan haklı gösterebileceklerinden çok daha kapsamlı bir çözüm dağıtmalarına izin verir. ERP sisteminin ve destekleyici altyapısının büyük çapta bir yatırımı zorunluluğunu ortadan kaldırması, küçük şirketlerin kurumsal uygulama kalitesinden ve eksiksizlik bakış açısıyla aynı büyüklükteki rakiplerin ötesine geçmelerini sağlamak açısından kritik önem taşıyor.

 

  1. Sosyal Sorumluluk

Kurum içi dağıtımda kullanılan kaynakların tümünün farkındayız. Çok sayıda yeni bilgisayarın ve sunucunun, iyi belgelenmiş çevresel etkileri ile satın alınması ve üretilmesi gerekebilir. Bu bilgisayarların üretim yerinden toptancıya taşınması gerekir; toptancı, daha sonra size nakledilene kadar depolamaya ihtiyaç duyar, bu süreçte on binlerce kilometreyi aşabilir. Onlara güç sağlamak için elektrik üretilir ve en son aşamada bu fiziksel makineler hurdaya çıkarılır. Şirketiniz, kurumsal ihtiyaçlarınızı ve sosyal sorumluluklarınızı dengeleyen kararlar almak istiyorsa, bu atık etkisi göz ardı edilemez.

Bu nedenle bulut dağıtımı, şu anda çevreye en fazla duyarlı BT kararlarından biri olarak gösteriliyor. Karbon ayak izinizi azaltmak belki de birincil karar verme ölçütünüz değildir, ancak kesinlikle çalışanlarınızın, müşterilerinizin ve toplulukların çoğunun değerleri ile uyumlu bir fayda sağlayacaktır.

ERP çözümleri sadece yazılım değildir. Bunlar, işletmenizin karlı bir şekilde büyümesine yardımcı olmak, gerçek zamanlı olarak daha doğru bilgiler sunmak, daha akıllıca ilerlemek, daha hızlı karar vermek ve müşterilerin rekabetin üstünde kalmak için değişen pazar taleplerini hızla karşılamak için esnek çözümler sunmak için kullanılabilecek araçlardır.

Bulut, ERP'nin sunduğu ticari faydaları artırır ve başarıyla büyümek için işinizde eşlik edebilir.

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Başarı ! Hata !