Yükleniyor...

Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

Bir E Ticaret Platformu Seçerken Göz Önünde Bulundurulması Gereken 7 Şey

 

E ticaret, popülaritesini son 10 yıl içinde istikrarlı bir şekilde artırmıştır. Çevrimiçi satışlar neredeyse %15 oranında artış göstermiştir ve bu oranın zamanla artacağı da tahmin edilmektedir. Eğer yeni bir işe başlama fikriniz ya da hizmet/ürün satma fikriniz varsa, e ticaret paketleri arasından uygun olanı seçmek, çevrimiçi satışların patlama yaptığı bu dönemde size büyük faydalar sağlayacaktır.

 

Bir web geliştiricisi ile anlaşarak işinizi başlatabilirsiniz, fakat maliyeti işinizi büyütmeniz konusunda size bir engel teşkil edebilir. Çoktan geliştirilmiş bir e ticaret paketi tercih etmeniz size hem zaman olarak hem mali olarak fayda sağlayacaktır.

 

Zor bir seçim, ama yine de çok fazla seçeneğiniz var. Peki, doğru olanı seçtiğinizi nasıl anlayabilirsiniz? Bu makale ile size, işiniz için bir e ticaret platformu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin ayrıntılarından bahsedeceğiz.

 

1-Fiyat ve Ödemeler

 

Bir e ticaret paketi araştırırken göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden en önemlisi fiyattır. Henüz başlamış küçük bir işletme sahibi olsanız da, çoktan ilerlemiş büyüyen bir işiniz de olsa her iki durumda da neye ödeme yaptığınızı tam olarak bilmelisiniz.

 

Neredeyse her bir platform aylık bir ücrete sahiptir. Kullanacağınız platformun türüne göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda platform ile alakalı olan işlem ücretlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Daha uygun bir fiyat ödemek uğruna ihtiyacınız olan özellikleri feda etmemelisiniz. Bütçenize en uygun olanı seçmek için her birinin artı ve eksilerini listeleyerek sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

 

Aynı zamanda müşterilerinizin nasıl ödeme yapacaklarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bazı e ticaret paketleri, 3. Şahıs satıcıları (PayPal gibi) aracılığıyla yapılan ödemeleri desteklememektedir. Bu da müşterileriniz için büyük bir karmaşaya sebep olabilir, ardından bu da işiniz ve müşteriler için hayal kırıklığı yaratacak sonuçlar doğurabilir. Risk almadan, hangi ödeme yöntemlerine öncelik tanıdığınıza karar verin ve başka yazılımlar bakarken bunu hep göz önünde bulundurun.

 

2-Entegrasyon

 

Bir e ticaret paketi bakarken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer husus da entegrasyonlar ve eklentilerdir. Shopify gibi birçok platform, işinizi yürütmeniz için birçok araca sahiptir. İş gereksinimleriniz, sizin için en uygun olan eklentilere karar verirken belirleyici bir unsur olacaktır. Farklı platformlara bakarken, hangi eklentilere ya da araçlara ihtiyaç duyduğunuzu ya da halihazırda kullandığınızı düşünmelisiniz. En popüler eklenti türleri aşağıdakiler olarak sayılabilir:

 

-Satışlar, faturalar, gelir ve kâr konularında size yardım edebilecek muhasebe eklentileri

-Müşterilerinizle etkileşimde kalmanıza yardımcı olacak eposta pazarlama araçları

-Ürününüzü kullandıkları için müşterilerinizi ödüllendirmenizde yardımcı olacak bir platform

-Ürünleri kargolamada yardımcı olacak uygulamalar

 

3-SEO Uyumu

 

E ticaret şirketleri SEO üzerinde çalışmaktan muaf değildir. Aslında, sonuçlarda üst sıralarda gözükmek size fayda sağlayacaktır. Müşterilerin, araştırma yaparken doğal olarak sizi kolaylıkla bulmasını isteyeceksiniz. SEO uyumlu bir platform bakarken en önemli faktörler aşağıdakiler olarak listelenebilir:

 

-Websitenize blog ekleme özelliği

-Kendi domain ismini kullanabilmesi

-Müşterilere ürün değerlendirme olanağı sunma

 

4-Mobil Uyumu

 

Günümüzde aramaların %60’a yakın bir kısmı mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Bu aramaları da doğal olarak mobil cihazlar aracılığıyla yapılan satın almalar takip etmektedir. Bu da demek oluyor ki, bir paket/platform bakarken müşterilere mobil cihazlar üzerinden satın alma ve siteye erişim sağlama kolaylığı sağlayan bir platform bakmalısınız.

 

5-Müşteri Hizmetleri

 

Bir işletmenin en önemli unsurlarından biri müşteri hizmetleridir. Geleneksel tuğla ve harç işletmelerinin sağladığı deneyim fiziksel bir mağazaya dayandığından, işlerinin ne kadar düzgün çalıştığı konusunda genellikle daha fazla kontrol sahibi olurlar.

 

E ticaret çok farklı bir alandır; yazılım hataları ve sunucu çöküntüleri genellikle sizin kontrolünüz dışında gerçekleşir ve bu da müşterilerinizin sizin işinize/ürününüze erişimini engeller. Bu aksamalar, iki taraf için de en olmayacak zamanda gerçekleşebilir. Bu da hem gelirinizi, hem de markanızın itibarını olumsuz etkileyebilir.

 

Bir e ticaret paketi bakarken, istendiği zaman aranabilecek ve yardım edebilecek ve düzeltebilecek birinin olması sizin için büyük bir önem taşır. Her bir paketin/platformun müşteri hizmetlerinin 7/24 erişilebilir olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda onlara nasıl erişilebildiği, ne kadar yardımcı olabildikleri ve bunların ne kadara mâl olacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Bir seçim yapmadan önce tüm bunları gözden geçirmenizde büyük bir fayda var.

 

6-Güvenlik

 

Kimse önüne gelen her siteye kredi kartı bilgilerini yazmak istemez, bu durum da güvenliğin müşteriler için en önemli unsur olmasına sebep olur. Günümüzde çoğu yazılımlar, standart olarak sağlam bir güvenceye sahip olsa da, müşterilerinize güvenli bir ödeme sunmak için platformunuzun HTTPS/SSL’yi desteklediğinden emin olun.

 

7-Ölçeklenebilirlik

 

Her iş sahibi, gelecekte işinin büyümesini hayal eder; ama çoğunlukla bunun ne derecede olacağını tahmin edemez. Bundan dolayı, işiniz ile ölçeklenebilecek bir platform bakmanız önem arz etmektedir.

 

İlk başta işinize yaramayan özellikler ve araçlar için ödeme yapmak istemeyeceksiniz. Ayrıca, işiniz başlarken daha yüksek taleplere ayak uydurmak istersiniz. İşletmenizin büyüklüğüne göre ölçekleyebileceğiniz ve bunun için çok yüksek fiyatlar talep etmeyen bir platform/paket seçmenizde fayda var.

 

Sonuç olarak;

 

Yeni bir işe başlamak her zaman zordur. Geleneksel yöntemlerden çevrimiçi yöntemlere geçmek de göz korkutucu olabilir, bir de seçeneklerin çokluğunu da işin içine katarsak iş iyice karmaşıklaşır. İşte tüm bunlardan dolayı bir e ticaret platformu/paketi seçmek iş sahipleri için çok zor bir şeydir. Bu seçimi yapmadan önce ihtiyaçlarınız ve eksiklerinizi göz önünde tutmanız büyük bir role sahiptir.  Tüm bunlarla birlikte gündeme ayak uydurmak da oldukça zorlayıcıdır fakat sonunda ilerleme kaydederek doğru seçimin ne kadar önemli olduğunu farkedeceksiniz. İleriye yönelik neler baktığınız ve beklentileriniz, platform seçimi konusunda size büyük kolaylık sağlayacak ve başarıya ulaşmanızda size yardımcı olacaktır.

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Başarı ! Hata !