Yükleniyor...

Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

Mobil Pos Yazılımı

İşletmeler, bazen kendilerini geleneksel POS (POS) sistemlerinin hantal veya kullanımının zor olduğu yerlerde bulabiliyorlar. Ticari fuarlar, festivaller ve açık hava pazarları bu yerlerden birkaçı. Bununla birlikte, tüketiciler nerede olursa olsun, hala kolay ödeme yöntemlerini tercih etmekte. Mobil POS yazılımı, standart POS sistemlerinin çalışamayacağı işletme sahipleri tarafından önceden bilinen yerlerde işletmelerin elini güçlendirir.

 

Mobil Pos Yazılımı Nedir?

Mobil POS yazılımı, akıllı telefon, tablet veya özel bir cihazı tamamen işlevsel bir POS'a dönüştürür ve neredeyse her yerde kullanılabilir. Kredi kartı tahsilâtından fiş-faturaya kadar tüm işlemler, mobil cihaz üzerinden gerçekleştirilebilir.

 

Mobil Pos Yazılımı Nasıl Çalışır?

İşletme sahibi, herhangi bir mobil pos uygulamasını uyumlu bir mobil cihaza indirip yükler. Müşteri bir ürün satın almak istediğinde, çalışanlar kredi kartı bilgilerini uygulamaya manuel olarak girebilir veya kartı özel bir donanım parçası aracılığıyla okuyabilir. Kart okuyucu akıllı telefon veya tabletteki kulaklık girişine bağlanır.

Mobil POS sağlayıcısı ödemeleri gerçek zamanlı olarak işler veya düşük sinyal alanlarında işletme bunları topluca işler. Ödeme ağ geçitleri, yazılıma entegre edilebilir veya sağlayıcı bu işlemi direkt olarak halledebilir. Müşteriler bir e-posta ile fatura almayı seçebilir veya şirket, kâğıt çıktısı için uyumlu bir yazıcı kullanabilir.

 

Mobil Pos Yazılımında Dikkat Edilecek Özellikler

Mobil POS yazılım sağlayıcıları alışveriş ve ödeme süreçlerini desteklemek için çok çeşitli işlevler sunuyorlar. İşte bu tür bir uygulamalarda yaygın olarak bulunan önemli bazı özellikler:

 

1-Sadakat Programları

Sadakat programları, müşterileri belirli bir işletmeden daha sık alışveriş yapmaya teşvik eder. Başarılı bir mobil POS yazılımı, müşteri hesaplarını yönetebilir, ödülleri takip edebilir, promosyon e-postaları gönderebilir ve ilgili görevleri yerine getirebilir.

 

2-Envanter Entegrasyonu

İşletmelerin, mağazadan çevrimiçi satışa kadar, ürün satışları için birçok kanalı vardır. Stoklar tükenince müşteriler sinirlenirler. Mobil POS yazılımıyla gerçek zamanlı envanter güncellenmesi, şirketin itibarının zayıflamasının önüne geçer.

 

3-Depo Yönetimi Entegrasyonu

Depo yönetimi entegrasyonu, işletmelerin ürün envanteri gereken seviyelerin altına düştüğünde stok siparişlerini otomatik hale getirmelerini sağlar. Bu otomatik sipariş süreci, işletmelere yüksek talep saatlerinde ürün adetlerinin kısa sürede bitmeyeceğini bilmelerinin rahatlığını yaşatır.

 

4-Muhasebe Entegrasyonu

El ile makbuzları girmek veya muhasebe yazılımına bilgi kopyalamak, insan hatası olasılığını ortaya çıkarır. Hesapların denkleştirilmesi için de zaman alıcı ve sıkıcı bir yoldur. Mobil POS yazılımı, muhasebe çözümlerine doğrudan veri gönderebilir veya mevcut uygulamalarla uyumlu bilgi aktarımı sunabilir.

 

5-Satınalma Analizi

Belli bir sezonda en popüler ürünleri tahmin etmek, teşhir veya satış yeri için başarılı küçük işletme stratejisinin önemli bir parçasıdır. Mobil POS, popüler ürün kategorileri veya müşteri tabanları arasındaki varyasyonlar gibi temel bilgileri belirlemek için işlenmiş siparişlerdeki bilgileri analiz edebilir.

 

6-Otomatik Takip

Sık iletişim, müşteri sadakati oluşturmak ve şirket müşterilerini artırmanın bir parçasıdır. Mobil POS yazılımı, satın alındıktan belirli bir süre sonra e-postayla takip işlemlerini zamanlayabilir, promosyon bilgilerini gönderebilir ve ilgili ürünler mağazanın envanterine girdiğinde müşterileri bilgilendirebilir. Örneğin, yakın tarihli bir satıştan kaynaklı takip, ürünün nasıl kullanılacağı, satışı güçlendirecek ilgili öğeler ve şirkete herhangi bir geri bildirim gönderme talebi içerebilir.

 

Mobil POS yazılımı, standart POS sisteminin genellikle kullanılamadığı ortamlarda ödemeleri işleme imkânı sunar. Mobil cihazlar terminal olarak hareket ederler ve geniş yelpazedeki işletmelerin kredi kartlarından ödeme alabilmelerini sağlar.

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Başarı ! Hata !