Yükleniyor...

Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

Muhasebe yazılımı finans çalışanlarının yerini alabilir mi?

Muhasebe programları ile ilgili haberleri bloglardan ve makalelerden almaya devam ediyorsunuz. Yazılımların muhasebe defter kayıtlarınızı tutmada yardım edebilmesi gerçek olamayacak kadar iyi geliyor kulağa. Ama güvendiğiniz firma çalışanları tarafında durum nasıl? Bu muhasebe programları onların yerini alır mı ya da onların organizasyonunuzdaki konumları hakkında onları tedirgin olmaya iter mi?

 

Hayır.

Muhasebe yazılımınızın yaptığı, sizin işinizi daha etkin ve verimli yapmak, insan kaynaklı hataları minimize etmek ve takımınıza daha çok data sağlayıp daha iyi karar vermelerine yol açmaktır. Bunlar her zaman muhasebecilerin muhasebe yazılımlarından daha iyi yaptığı şeylerdir.

Eğer siz muhasebeci ya da muhasebe departmanı açısından küçük bir şirketseniz, o zaman muhasebe yazılımı size bu noktalarda açığı kapatmaya ve muhasebe süreçleri ile çok da yeterli olmayan bu firmaların daha mükemmel süreç tasarlamalarına yardım edebilir. Küçük işletmeler için, eğer bir muhasebe kadrosu çalıştırma imkanları yoksa yazılımlar vergi mevzuatı ya da güncel muhasebe bilgisine sahip olamama korkusunu ortadan kaldırabilir. Yazılımlar size, vergi mevzuatına hakim bir çalışanla, daha iyi çalışabilmeniz için hesaplarınızı takip etmenize yardımcı olabilir.

Muhasebe yazılımı bir işletmenin kasa defterini, ödemelerini, bordrolarını ve zaman takibini yapmayı sağlar ve ERP ya da CRM gibi diğer işletme yazılımları ile de entegre olabilir. Yazılımınız, faturalandırma ve mutakabat gibi işlemleri insan kaynaklı hataları ortadan kaldırarak otomasyona sokarken bir yandan da gelir ve gider işlemlerinizi takip eder.

Eğer işyerinizde bir muhasebe elemanınız varsa ya da hali hazırda bir muhasebeci ile çalışıyorsanız, onlarla süreçler ve ihtiyaçlar hakkında konuşun. Hangi alanlar da daha çok zorluk yaşanıyor ve hangilerinde yazılımdan daha çok fayda sağlanır?. Önce iş sürecinizi ve ihtiyaçlarınızı tanımlayın, sonra, hangi yazılımın takımınızın çalışmasına ve üreticiliğine daha çok destek vereceğini göreceksiniz. 

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer etken de firmanızın büyüklüğü ve ne kadar hızlı büyüdüğü. Muhasebenizin önümüzdeki aylarda ya da yıllarda ihtiyacı ne olacak. Seçiminizin ölçülebilir olduğuna ve yeni bir sistem bulma ihtiyacını ortadan kaldıracağına ya da eforu katlaması gerektiği durumlarda firmanızla beraber gelişebileceğine emin olun. Muhasebe yazılımı kullanmak ekibinizin daha iyi çalışmasına ve gelecekteki ek çalışan ihtiyacını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Ayrıca sizin sektörünüze özel ihtiyaçları da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bir muhasebe ürününde ihtiyaç duyacağınız başka düzenlemeler ya da vergi kodları var mı? Eğer öyleyse seçtiğiniz yazılımın bu ihtiyaçları düzgün bir şekilde karşıladığına emin olun.

Bir defa siz ve ekibiniz ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi yazılımı seçtiyseniz, faydaları ayrıca veri doğruluğu ve organizasyon içerisinde bunları kolay paylaşabilme olacaktır. Ayrıca mevzuat standartlarını etkileyen, artan faaliyetlerle alakalı devlete ayak uydurmayı da sürdürebilmelisiniz.

Sonuçta, siz ve ekibiniz beraberce şirketinizin vaktini ve parasını koruyarak daha verimli ve daha etkili çalışabileceksiniz.

Muhasebe programı muhasebe işinin bazı bölümlerini yaparken, ayrıca sizin ekibinizi, finansal analiz ve yönetim gibi yapmaya vaktinizin olmadığı işlerle ilgili çalışmaktan kurtaracak.

Yazılımlar ekibinizin en iyi şekilde çalışmasını,  gereksiz işleri eleyerek güçlendirir, insanları değil…

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Başarı ! Hata !