Yükleniyor...

Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

Neden Oteliniz Bir Otel Yönetim Programına İhtiyaç Duyar?

 

 

Otel endüstrisinde teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmektedir ve otel yönetim programları (HMS) otelcilerin işlerini ilerletip büyütmelerinde hala gerekli sayılmaktadır. Bir program ile, otel yöneticileri yönetim işlerini kolaylaştırabilir ve genel otel yönetim sistemlerini geliştirebilirler.

 

Otel yönetim programlarından yararlanmanın en önemli noktası, mülkünüz için doğru özelliklere sahip olanı seçmektir. Otel programları teknolojisinin tam olarak ne olduğunu bilmek ve işinizi ilerletmeniz adına neden önemli olduğunu bilmek kritik bir noktadır.

 

Otel yönetim programları nedir?

 

Otel yönetim programları, otel sahiplerinin ve yöneticilerinin yönetim ile alakalı işlerini kolaylaştırmasını sağlayan, aynı zamanda rezervasyonlar konusunda uzun ve kısa vadelerde kolaylık ve kâr sağlayan bir teknolojidir.

 

Otel yönetim sisteminiz sadece günlük yönetimleriniz için önemli değil, aynı zamanda genel anlamda müşteri memnuniyeti bağlamında çok önemli bir yere sahiptir. Konuğunuzun çevrimiçi olarak rezervasyon yapmasıyla başlayan ve kalmalarını bitirip eve geri dönüş yapmalarına kadar süren bu süreci geliştirme açısından otel programları zaman içinde gerekli hale gelmektedir.

 

İhtiyacınız olan ve istediğiniz özellikleri sunan bir otel yönetim sistemi bulmak, otelinizi küresel ekonomi ortamında etkin bir şekilde yönetmek için gereklidir.

 

Oteller için yönetim sistemlerinin amacı

 

Büyük otel zincirleri yönetenlerden bağımsız otelcilere kadar herkes için yönetim sistemleri, aşağıdaki gibi belirli amaçlar ve fonksiyonlar sunar:

 

1-Rezervasyonları yönetme

 

Otel yönetim programınız size rezervasyonlarınızı yönetme konusunda efektif ve verimli olarak yardımcı olmalıdır. Siz de, çalışan ekibiniz de el yordamıyla bu rezervasyonlarla ilgilenme durumunda kalmamalıdır. Bu yönetim programları sizin için otomatik olarak bu rezervasyon süreçlerini ele almalıdır, size bu işlerle uğraşmak yerine misafirlerinize daha çok zaman ayırma fırsatını sunmalıdır.

 

Ayrıca, bu sistem overbook (çifte rezervasyon) durumuyla karşı karşıya kalma riskinizi azaltır, bu da müşterilerinizin otelinizde yaşadığı genel deneyimi olumlu yönde etkiler.

 

2-Doğrudan rezervasyonlar

 

Otel yönetim programları, web sitenizden doğrudan rezervasyon yapılmasına izin verecektir. Günümüz gezginleri, birinin ya da bir seyahat acentasının yardımını alarak yapmaktansa rezervasyonlarını çevrimiçi olarak kendi başlarına yapmayı tercih etmektedirler.

 

Doğrudan rezervasyon, her bir rezervasyondan kazanacağınız geliri arttıracaktır. Çevrimiçi rezervasyon desteği olan bir programı tercih etmeniz tavsiye edilen seçenektir.

 

3-Kanal yönetimi

 

Otel yönetim teknolojisi, dağıtım stratejinizi kolayca uygulamanıza izin vermelidir. Çevrimiçi Seyahat Acentaları (OTA) ve Global Dağıtım Kanalları (GDS) gibi endüstrideki farklı türlerdeki acentalarla ortaklık oluşturmak, çekişmeli global ekonomide hayatta kalmanız ve büyümeniz açısından büyük bir önem taşımaktadır.

 

Otelinizi yönetmeden kullandığınız yazılımın kanal yönetim özelliğinin olması, sürekli olarak rezervasyonlarını yönlendiren farklı bir dağıtım stratejisi oluşturmanıza ve uygulamanıza olanak sağlar.

 

4-Otel web sitesi

 

Yazılımınız, sizin çevrimiçi varlığınızı güçlendirmelidir. Sizin otel yönetim sisteminiz sadece müşterileriniz size ulaşabildiği sürece etkili ve aktif olacaktır.

 

Web düzenleyici ya da web sitesi kurma seçeneklerini barındıran bir program seçmek size plan oluşturma fırsatı sunacak, cazip ve kullanıcı dostu bir web sitesi müşterileri kalmak için teşvik edecektir.

 

Otel yönetim programlarının sunduğu avantajlar

 

Oteliniz için uygun olan otel yönetim programını seçerken, bu programların sunacağı aşağıda sıraladığımız avantajları bilmenizde fayda var:

 

1-Yönetim konusunda zaman tasarrufu

 

Bu teknolojiyle bu işlere harcadığınız zamanı minimize edebilirsiniz. Doğru seçilmiş bir otel yönetim programı sizin için birçok şeyi yapacak, size de daha önemli ve büyük işlere ayıracak zaman kalmış olacak. Bu teknoloji ayrıca çalışanlarınızın görevlerini nasıl yerine getirdiği ve bunun çalışanları işe alım, memnuniyet ve üretkenlik konusunda nasıl etkilediğine dair önemli veriler oluşturmalıdır.

 

Günümüzün hızla ilerleyen seyahat çevresinde, işlerinizi olabildiğince otomatikleştirmek önemlidir. Otel programları bu konuda size en çok yardımcı olacak şeylerin başında gelir.

 

2-Çevrimiçi varlığınızı güçlendirmek

 

Markanızın çevrimiçi ortamlarda varlığını güçlendirip artırabilirsiniz. Web sitesi kurucunuzla entegre edilmiş bir yönetim programı, doğrudan rezervasyonları anında kabul edebilmenizi ve kullanıcı dostu bir web sitesi kurma olanak sağlar. Bu da doğal olarak, arama motoru sonuçlarındaki popülaritenize ve güvenilirliğinizi artıracaktır ve çevrimiçi rezervasyon sürecinde müşterilerin sizi keşfetmesi ihtimalini artıracaktır.

 

3-Misafir/Müşterilerinizle ilişkiler kurmak

 

Hedef pazar bölümünüzle daha iyi bir ilişki kuracak ve aynı zamanda yararlanabileceğiniz yeni pazarları belirleyebileceksiniz. Otelinizde kalmayı her zaman sevmiş olan gezginler, gelişmiş bu kalma deneyimini takdir edeceklerdir. Aynı zamanda bu yeni teknolojiniz, markanızı hiç erişilmemiş yeni pazarlara ulaştıracaktır.

 

4-Dağıtımınızı yönetmek

 

Endüstrideki erişim alanlarınızı genişletebileceksiniz. Kanal yöneticisiyle entegre edilmiş bir yönetim sistemiyle, birçok kanal üzerinden fiyat eşitliğini koruyarak reklamınızı yapabileceksiniz. Geniş kapsamlı oluşumlar olan OTA ve GDS’lerden perakende seyahat acendalarına kadar, rezervasyonları yönlendirecek acentalarınıza gerçek zamanlı rezevasyon bilgilerini sağlayabileceksiniz.

 

5-Gelirinizi yönetmek

 

Bu teknolojiyle birlikte, size fayda sağlayacak bir gelir yönetim stratejisi oluşturabilisiniz. Yenilikçi fiyatlandırma yazılımları kullanmak size güvenilir bir oda fiyatlandırma konusunda yardımcı olacaktır. Böylece oda başına elde ettiğiniz gelir her an artacaktır.

 

Bu çekişmeli endüstride doğru oda fiyatlandırması, başarı için büyük bir yere sahiptir. Ve bu tarz araçlar bu konuda size büyük kolaylıklar sağlayabilir.

 

6-Rezervasyonları artırmak

 

Rezervasyonlarınızda ciddi bir artış olacaktır. Günün sonunda, bu teknolojinin sunduğu her bir özellik, rezervasyonları artırmak için geliştirilmiştir.

 

Eğer uygun otel yönetim programını seçtiyseniz; hem sezon dışı rezervasyonlarınız artırabilir, hem de yeni piyasa alanlarındaki tekliflerinizi genişletebilirsiniz.

 

Otel Yönetim Programları Türleri

 

Aşağıda sıraladığımız gibi tercih edebileceğiniz birçok türde otel yönetim programları bulunmaktadır:

 

Mülk Yönetim Sistemleri: Bir mülk yönetim sistemi sizin için günü gününe işlerinizi düzenler, rezervasyonları kabul eder, iptalleri not eder ve günlük raporlarınızı oluşturur. Bu, günümüz piyasasında otel yönetmek için büyük bir ciddiyete sahip bir araçtır.

 

Kanal Yöneticileri: Kanal yöneticisi, birçok acentayla iletişime geçmek için otelciler tarafından kullanılan bir dağıtım yazılımıdır. Acentalar gerçek zamanlı erişilebilirliğe sahiptirler ve komisyon karşılığında odalarınızı tekrardan satabileceklerdir.

 

Çevrimiçi Rezervasyon Motorları: Bu motorlar, web siteniz üzerinden çevrimiçi rezervasyonları anında kabul etmenizi sağlayacak bir teknolojidir. Her tesis ve işletme için önemli sayılabilecek bir araçtır.

 

Fiyatlandırma Araçları: Bu araç ile gelir yönetiminizi daha efektif hale getirebilirsiniz. Manuel olarak oranları ve gelirleri hesaplamak yerine bunu fiyatlandırma araçları aracılığıyla otomatikleştirmek her anlamda size fayda sağlayacaktır. Bu durumda, gelir durumunuz iyileştikçe iş yükünüz ve stresiniz de azalacaktır.

 

Web Sitesi Kurucuları: İyi bir site sahibi olmak, müşterilerle ilişkiniz ve direkt olarak işiniz açısından büyük bir önem taşımaktadır. Görsel ve içerik anlamında dolu bir siteye sahip olmak, işiniz için çok önemli bir gelişme olacaktır. Etkili bir web sitesi kurucusu SEO bağlamında sitenizi optimize edecek ve müşterileriniz için kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturacaktır.

 

Doğru Otel Yönetim Programı Nasıl Seçilir?

 

Doğru otel yönetim programını seçmek, ihtiyacınız olan ve istediğiniz özellikleri belirlemenizle başlar. Seçilecek birçok seçenek vardır, yukarıda saydığımız özelliklerden birkaçı ya da başka teknolojilerle entegre edilmiş türler size istediğiniz her şeyi sunabilir. Tüm özellikleri bir araya getiren bir çözüm aramanız çok önemlidir, böylece otelinizin verimliliğini optimize edebilir ve yatırım getirinizi artırabilirsiniz.

 

Aynı zamanda tabii ki de fiyat olarak uygun bir programı seçmek isteyeceksiniz. Teknolojiniz sizin işleriniz için çalışmalıdır, işlerinize karşı değil. Fiyat olarak karşılanabilir olan, aynı zamanda işlerinizi görecek özelliklere sahip bir program seçmeniz çok önemlidir.

 

Oteliniz için uygun olan teknolojik çözümü bulup bulmadığınızı anlamanızın en iyi yolu o programı denemenizdir. Ücretsiz demo sürümleri aracılığıyla programın size uygun olup olmadığını kısa sürede görebilirsiniz. Böylece özelliklerin kolay kullanılabilir olup olmadığını, işinizi kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını görebilir, ardından daha önemli şeylere zaman ayırabilirsiniz. Bir otel yönetim programıyla işlerin hiç olmadığı kadar kolaylaştığını farketmeniz çok kısa sürecektir.

 

 

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Başarı ! Hata !