Yükleniyor...

Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

Programcılar İçin 10 Profesyonel İpucu

 

Programcı olarak iyi bir çıkış yakalamak iyi programlama becerilerinden daha fazlasına ihtiyaç duyar. Kendini geliştirmeye bağlılık ve temel alanlarda çok fazla çalışma gerektirir.

İyi bir geliştirici teknoloji dünyasının rock starıdır. Her zaman talep görürler, en iyi yanları alırlar ve çeşitli hacimlerdeki yaratıcı firmalarla çalışırlar. Yine de rock star unvanını almak oldukça uzun bir yol gerektirir. Bu yol boyunca edinmeniz gereken beceriler ve köşedeki ofisi hedefliyorsanız geliştirmeniz gereken alışkanlıklar vardır.

Geliştirme yeteneği için rekabet oldukça kızgındır. Yine de en üst yer için çalışmanız gerekir. Birçok BT uzmanı gibi programcıların kariyerlerinde ilerlemeleri ve becerilerini güncel tutmaları için odaklanmaları gereken birkaç alan vardır. Bu temel alanları belirlemek için geliştiricilere ve işe alım uzmanlarına profesyonel gelişme tavsiyelerini ve kurumsal basamaklarda yukarıya erişmek için gerekli becerileri sorduk.

 

 

1. Güncel Kalmak Sürekli Öğrenmeyi Gerektirir

Teknoloji sürekli olarak değişmektedir ve teknolojiyi takip edebilmek için sürekli değişmeniz ve gelişmeniz gerekmektedir. Kitaplar veya medya, kamplar, toplantılar, konferanslar, iş vereninizin tarafından sunulan ofis içi eğitimler veya gönüllülük ile kendi kendine öğrenme her zaman geçerli bir gelişme şeklidir.

15 yıllık geliştirici ve OmniIT CEO’su Robert Treat “Yazılım geliştirme durumları hangi teknolojiyle çalıştığınızdan bağımsız olarak oldukça hızlı değişiyor. Beş yıl sonra teknolojinin yönleri farklı olacak ve 10 yıl sonra tamamen değişecek” diyor. "Dar bir araç setine odaklansanız bile, özellikler ekleyip davranışları değiştiren yeni yazılım versiyonları olacaktır. Bu nedenle, mevcut günlük işinizde kullanılmayan yeni teknolojileri sürekli olarak öğrenmek için bir mekanizma bulmanız gerekiyor. Yan projeler, açık kaynak topluluğunun katılımı veya geniş bir teknoloji karışımı ile çalışan şirketlerde çalışmak bunun üstesinden gelmenin en iyi yoludur. "

 

 

2. Problem Çözme Becerileri

"Bazı şirketler problem çözme becerilerine büyük önem veriyor ve kodlama testi yerine mantık egzersizleri veya bulmacalar veriyor. Onların düşüncesi belirli bir dilde kodlama yeteneğinizin o kadar fazla olmasa bile yüksek performanslı olup olmayacağınızı gösteren sorunları yaratıcı bir şekilde çözme beceriniz olmasıdır.

WinterWyman'daki Bilişim Teknolojileri Aramanın kıdemli başkan vekili ve ortağı Tracy Cashman, "Pek çok şirket uygulamaya bağlı olarak çeşitli diller kullandığından, çeşitli diller ve araçlar arasında kolaylıkla geçiş yapabilen insanlar ister" diyor.

 

3. İletişim Ve İnsan Becerileri

Utangaç ve kapılar arkasında saklanan BT insanları geride kaldı. Farklı insan gruplarının farklı şekilde iletişim kuran şeylere ihtiyaç duyduklarını anlayan BT uzmanları için yol açın. "Geliştirme görevlerinin birçoğu, yalnızca kendiniz çalışmak ve ara sıra eş çalışan bir kullanıcıyla alay etmek için mükemmel kabul edilebilir buldular. Rolleri belirli durumlarda var olmaya devam etse de günümüzde birçok geliştirici rolü özellikle de çeviklik ve takım odaklı geliştirmeyle birlikte belirli bir seviye insan ilişkileri becerisi gerektiriyor. Bunun en uç şekli, iki geliştiricinin aktif olarak birlikte çalıştığı ve birbirlerinin çalışmalarını incelediği eşleştirilmiş programlama olacak "diyor Cashman.

Web mimarı Brian Dunavant, gelişme siperlerinin içinden iletişim konusundaki bakış açısını paylaşıyor.

Şunları söylüyor: "Üst düzey bir geliştirici olarak, kullanıcı hataları raporlarının veya küçük geliştirici sorunlarının bıkkınlık vermesi ve küçümsenmesi kolaydır. Bu sabırsızlığı tanımak ve onu önlemek için kendinizi zorlayın. Evet, muhtemelen çoğu zaman yanlıştır, ancak bu, bir öğretim anı veya müşterinize yardımcı olma fırsatıdır. Ve yanlış olmadıkları zamanlarda olası bir problemi çözmüş ve yeni bir şey öğrenmiş olursunuz.

 

4. Ağ Kurma Ve Kişisel Markalama

Birçok insan bir sonraki iş fırsatını ağ kurma ile elde ediyor. Bu teknoloji alanında daha da geçerli. Markalama sizi diğerlerinden ayıran özellikleri göstermekle ilgili. Bu iki aşamalı yapı yeniden organize olma, küçülme ve dış kaynakla çalışmaya karşı etkili bir savunma yöntemidir ama bu sadece LinkedIn’e bağlantı eklemekten daha öte bir olaydır. Bu ilişki oluşturmakla ilgilidir.

“İti haber ise geliştirici olarak becerilerinizin aranır olmasıdır. Kötü haber ise aktif olarak ağ kurmuyorsanız, sizin için mevcut olan mükemmel fırsatların farkında olmazsınız. Çoğu zaman geliştiricilerin en az gelişmiş LinkedIn profillerine sahip olduklarını görüyorum. İşe alım uzmanları tarafından çağrılmaktan korkabilirler, ancak kendileri genellikle LinkedIn'de avlanmaya çalışan yöneticileri seçmekten de kaçınılmazdırlar. En azından, iyi geliştiricilerin buluşmalarına katılmaları ve iletişim çevrelerini genişletmeleri gerekir. Çoğu işe alma, kişinin yeteneklerine referans sağlama veya önceden bilme ile yapılır ", diyor Cashman.

Treat, uzmanlık alanlarında görünürlüklerini artırmak isteyen geliştiriciler için bu ipucu sunuyor: "Markaya gelince, hiçbir şey öğrendiğiniz şeyleri ve ilgilendiğiniz projeleri sergilediğiniz teknik bir blog'dan daha iyi sonuç vermez. Potansiyel işverenler bir konuyla veya teknolojiyle ilgili uzman ararken, bu kişisel marka bilinci onları yönlendirmenize yardımcı olabilir. "

 

5. Kod Belgeleme Ve Düzenli Olma

Pek çok geliştirici, sorun gidermek için belgelendirilmemiş, uygun formaya getirilmemiş kodlarla uğraşmaktan hoşlanmaz, ancak bu her zaman karşılarına çıkar. Herkesin kodlama standartlarını kontrol edemezken çıktısının düzenli ve anlaşılır olmasını sağlayabilirsiniz "Bu alanlarda üzerinde durulması gereken temel şey, bir projede yeni olan kişilerin hızlı bir şekilde hız kazanabilmeleri ve sözdizimi denetimi, kod biçimlendirme ve benzeri işler gibi geliştirme sürecinin önemli bölümlerini otomatikleştirmektir. Temiz kod ve temiz belgeleme, bu hedefler için yardımcı olur, ancak amaçların kendileri için değil, amaçların yolları olduğunu unutmayın "diyor Treat.

"Benim felsefem - en profesyonel yazılım mühendislerinin felsefesi gibi - bu çalışmaya adınızı koyuyorsunuzdur. İyi tasarlanmış ve iyi yazılmış bir kod, müşterilerin yanı sıra mesleğinize de saygı gösteriyor "diyor bir uygulama geliştirme şirketi olan Tellahilim LLC'nin sahibi olan George Liu.

 

6. Ana İsimlendirme Fonksiyonları

Geliştiricilerin adlandırma kurallarına ilişkin farklı görüşleri vardır, ancak kodunuzun okunması, izlenmesi ve anlaşılması kolay olduğundan emin olmak için bir strateji oluşturmanız gerekir. "Sözleşmelerin isimlendirilmesinde temel nokta tutarlılıktır. Geliştiriciler onlardan sonra gelecek kişi tarafından okunabilecek dilsel olarak anlamlı bir desen seçtikleri sürece asıl desen değişebilir. OmniTI'nin yazılım geliştiricisi, çözüm mimarı ve başkan yardımcısı Leon Fayer, kodun projeye önceden tanımlanmış bir standartla eklendiği belirli bir adlandırma kuralını uygulamaya koymanın bir şartı olduğunu belirtti.

 

7. Çeviği Tanıyın

"Bu, bugünlerde çoğu gelişme pozisyonunda neredeyse verilmiştir. Bir ekip Şelale ve Çevik'in bir kombinasyonunu kullansa bile, genellikle sürekli biçimde gelişmekte ve bazı biçimlerde serbest bırakılmaktadır. Şirketler, yinelemeli geliştirmede uyarlanabilir ve etkili olabilecek insanlar isterler "diyor Cashman.

Treat bunu kabul eder, ancak bu uyarıyı sunar: "İnsanların daha yinelemeli süreçlere geçmesiyle, baş aşağı yazılım ölüyor. Çevik bildirgeyi okumak her geliştiricinin zamanına değer, ancak bütün dini metinler gibi pratikte genellikle farklı yollarla yorumlandığına dikkat edin. Tanınması gereken benzer teknikler, sürekli dağıtım ve sürekli dağıtım hakkında okumayı da içerir. Esneklik ve düzenli iletişim şu anda en iyi yazılım geliştirme dükkanlarından biridir, bu nedenle geliştiriciler bunun için hazırlanmalıdır. "

8. Yerel Mobil Platformu Tanıyın

Uzmanlarımız bunun başarılı bir geliştirici olmak için gerekli olmadığını belirtmekle birlikte, bunun büyük bir talep alanına sahip olduğunu ve dünyanın mobil ortamda hareket etmesiyle ivme kazanmaya devam ettiğini söylüyorlar. "Yazılım geliştirme, geliştirici olarak mobil gelişmeyi görmezden gelebileceğiniz ve yine de verimli bir kariyere sahip olabilecek kadar geniş bir alan. Bununla birlikte, mobil platformlar masaüstü platformlarını hızla değiştiriyor, bu nedenle ilgili teknolojileri bilen bir geliştiricinin yararınadır. Her şeyden önce web geliştirme yapıyorsanız, asgari olarak, duyarlı tasarım ve mobil ilk metodolojileri okumak önemlidir, "diyor Treat.

"Dünyada daha fazla mobil cihaz piyasaya sürülürken, geliştirme dünyasında da rol oynamaktadır. Şirketler, Android platformunda ya da iPad'inde olsun, birçok müşterinin iş yapmak istediğini kabul ederek, ürünlerini mobil platformlar için aktif olarak geliştiriyor. Mobil teknolojiyle çalışmayan kişiler yeni bir konum bulmak için zamanı geldiğinde kendilerini tarihli bulabilirler "diyor Cashman.

9. Proje Yönetim Becerileri

Kariyerinizde ilerlemeyi planlıyorsanız, proje yönetimi becerileri zamanınızı ve kaynaklarınızı yatırım için akıllıca bir yerdir. "Geliştiricileri yaptıkları iş üzerinde ağır bir etkisi olan ikincil beceri ve rolleri tanımaya özen göstermeleri için yüreklendirdim ve proje yönetimi de bundan farklı değildir. Projeleri yönetmeye katılamayan geliştiriciler, üzerinde çalıştıkları projeler üzerinde etki seviyesinin azalmasına neden olacaklardır. Sadece kişisel nedenlerle de olsa geliştirme için kullandığınız metodolojinin anlamlı olması iyi bir fikirdir, diyor Treat.

 

10. Javascript, CSS Ve HTML5 Becerileri

Küçük ve orta ölçekli şirketlerde, çok sayıda geliştirici profesyonelinden bu tür işlerin üstesinden gelmeleri istenecektir. Bu, bir zorunluluk olmayan başka bir alandır, ancak iş arama söz konusu olduğunda, potansiyel bir işe alım müdürü saldırabilecek bir şeydir.

"Web / UI becerilerine sahip olmak sizi çok daha iyi bir adaya dönüştürür. Geliştiricilerin çoğu kez birden fazla şapka takmaları istenir. Cashman, “daha büyük ekiplerin uygulamanın görünümüne ve hissine daha fazla odaklanabilecek güçlü bir ön uç geliştiricisine sahip olmanın lüksüne sahip olsa da çok çekirdek geliştiricilerin bu işi de üstlenmeleri isteniyor,” diyor.

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Başarı ! Hata !