Yükleniyor...

Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

İşletmenizde Yapay Zekayı Kullanmanın 5 Adımı

 

Yapay zekada (AI) dönüm noktasına ulaşıyoruz. Bu popüler kültürün bizi şartlandırdığı AI değil; sentinent robotları veya Skynet veya Tony Stark’ın asistanı Jarvis yok. Bu AI platosu görünenin altında yer alan mevcut teknolojiyi daha akıllı hale getiren ve işletmelerin veri toplama gücünü arttıran bir yapıda. Bunun anlamı ne? Makina öğrenmesi, bilgisayar görüntüsü, derin öğrenme ve doğal dil işleme (NLP) alanlarındaki gelişmeler AI algoritmalarının yazılım veya bulut platformuna uygulanmasını daha kolay bir hale getirmiştir.

 

İşletmeler için uygulanabilir AI uygulamaları farklı şekillerde olabilir. Bu genellikle örgüt ihtiyaçlarına ve işletme zekasının toplanan verilerden elde ettiği ön görülere göre şekillenir. Şirketler sosyal veri toplamaktan müşteri ilişkileri yönetimine lojistiği optimize etmekten verimliliğe kadar farklı alanlarda yapay zekayı benimseyebilir.

 

Wakefield Araştırma ve hesap tabanlı pazarlama sağlayıcısı Demandbase’in 500 kurumlar arası ticaret pazarlamacısı üzerinde yaptığı ankete göre yöneticilerin %80’i yapay zekanın 2020 yılında piyasada devrim yaratacağını öngördüklerini bulmuştur. İşin ilginç yanı ise mevcut durumda yapay zekan kullanan pazarlama şirketi oranı sadece %10. Anket işletmelerin yapay zeka stratejilerini uygularken karşılaştıkları zorluklar arasında entegrasyon (yüzde 60), çalışanların eğitimi (yüzde 54), sonuçları yorumlara (yüzde 46) ve uygulama maliyetleri (yüzde 42) olduğunu görmüştür.

 

Pazarlama Endüstrisinde Yapay Zeka: 2020 Tahminleri

 

Techcode Global AI+ Acceleraor oluşumu yapay zeka girişimlerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yapay zekanın mevcut ürünleri ve hizmetlerinde uygulanmasına ve diğer işletmeler için danışmanlık hizmetlerinin sunulmasına da katkıda bulunmaktadırlar. TechCode Global AI+ Accelerator Programı Genel Yönetici Luke Tang ile yaptığım konuşma sonucunda Tang, Techcode’un şirketler, endüstriler ve tüketici uygulamalarında yapay zeka uygulamalarını ele aldıklarını açıkladı. Hızlandırıcı yapay zeka için yakın dönemli fırsatlara ek olarak beş yıl içerisinde gerçekleşebilecek uzun dönemli fırsatları da görebilmektedir.

 

“Şimdi yapay zeka Makina Öğrenmesindeki yeni ilerlemelerle yönlendirilmektedir. İşaret edebileceğimiz tek bir atılım yok. Daha ziyade Makina Öğrenmesinden elde edebileceğimiz işletme değerleri şu an için standardın dışında” diye ekledi. “Şirketlerin bakış açısından şimdi gerçekleşen planlama, kaynak paylaşımı ve raporlama gibi bazı durumlar koordinasyon ve kontrol çerçevesinde bazı temel kurumsal işletmeleri sarsabilir. Bunlar oldukça fazla zaman alan görevler. Şirket tarafından sağlanan diğer fırsatlar mevcut teknoloji tarafından ele alınmayan yaratıcılık ve sosyal zeka durumlarını içeriyor. Ama gelecek üç ya da beş yıl içerisinde yapay zekanın gelişimini görebileceğini”

 

 

Tahmin Edici Analitik Nedir ve Neden Bu Konuyla İlgilenmemiz Gerekir

Şirket Yapay Zeka Stratejisi için Beş Adım

Tang şirketlerin yapay zekayı nasıl kullanabileceğini açıkladı ve örgütünüze yapay zekayı nasıl entegre edebileceğinizi beş adımda sıraladı. Aynı zamanda uygulamanın başarılı olması için bazı ipuçları ve kaynakları da sağladı.

 

  1. Yapay Zekayı Tanıyın

Modern yapay zekanın yapabileceklerini tanıyın. Hızlandırıcı startuplara Standford Üniversitesi ve yapay zeka alanına şirketlerle partnerlik imkanı sunarak bir dizi kaynak sağlamaktadır. Aynı zamanda online olarak bulunan bilgi ve kaynaklardan da faydalanarak yapay zeka kavramını öğrenin. Tang Udacity tarafından sunulan bazı uzaktan eğitimleri ve online dersleri önermektedir. Bu şekilde yapay zeka hakkındaki bilgilerinizi arttırabilir ve Makina Öğrenmesi ve tahmin edici analiz alanlarında gelişim sağlayabilirsiniz.

 

  1. Çözmek İstediğiniz Yapay Zeka Sorunlarını Belirleyin

Temel konuları öğrendikten sonra herhangi bir işletmenin atacağı bir sonraki adım farklı fikirleri keşfetmek olacaktır. Mevcut ürün ve hizmetlerinize yapay zeka becerilerini nasıl ekleyebileceğinizi düşünün. Daha da önemlisi şirketiniz işletme problemlerini çözmek ve gösterilebilir değer sağlamak için yapay zekaya özel bir kullanım alanı bulmayı amaçlamalıdır.

 

Tang “Bir şirketle çalışırken ilk olarak temel teknoloji programları ve sorunlarını değerlendiriyoruz. Doğal dil işleme, görsel tanıma, makina öğrenmesinin bu ürünlere nasıl uyum sağlayabileceğini genellikle şirket yönetimiyle beraber düzenlediğimiz atölye çalışmalarıyla gösteriyoruz” diye açıklıyor. “Bu şartlar endüstriler arasında farklılık gösteriyor. Örneğin eğer şirketiniz video izleme işindeyse, bu sürece makina öğrenmesini ekleyerek çok fazla değer kazanabilirsiniz.”

 

  1. Temel Değerleri Öncelikli Hale Getirin

Ardından, tanımladığınız çeşitli olası yapay zeka uygulamalarının potansiyel işletme ve finansal değerini değerlendirmeniz gerekir. Yapay zeka tartışmalarında kaybolmak oldukça kolaydır ama Tang, girişimlerinizi iş değerine doğrudan bağlamanın önemini vurguladı.

 

Tang "Öncelik vermek için potansiyel ve fizibilite boyutlarına bakıp bunları 2x2 matrisine yerleştirin" dedi. "Bu, kısa vadeli görünürlük ve şirket için finansal değerin ne olduğunu bilmek için öncelik vermenize yardımcı olacaktır. Bu adım için, genelde yöneticilere ve üst düzey yöneticilere sahiplenmesine ve tanımasına ihtiyaç duyarsınız.”

 

 

  1. İç Kapasite Boşluğunu Onaylayın

Gerçekleştirmek istediğiniz amaçlar ile belirli bir zaman diliminde bu amaçları gerçekleştirmek için örgütsel yeteneğiniz arasında önemli bir farklılık var. Tang, kapsamlı bir yapay zeka uygulaması başlatmadan önce bir işletmenin neler yapabileceğini ve ne bir teknolojik ve iş süreci perspektifinden gelmediğini bilinmesi gerektiğini belirtti.

 

Tang bazen bunun çok uzun zaman alabileceğini söyledi. "Denklemin yenilik ve strateji bölümünü değiştirmek için yapay zeka kullanımı fırsat sunuyor, ancak zaten iyi kurulmuş bir sürece sahip değillerse bunu şirket içerisinde uygulamak mantıklı değil. İç yeterlilik boşluğuna işaret etmek, neye ihtiyacınız olduğunu ve gitmeden önce dahili olarak gelişmesi gereken tüm süreçleri tanımlamak anlamına gelir. İşletmeye bağlı olarak, belirli iş birimleri için bunu organik olarak yapmaya yardımcı olabilecek mevcut projeler veya ekipler olabilir. "

 

  1. Uzmanları Getirmek Ve Pilot Proje Gerçekleştirmek

İşletmeniz örgütsel ve teknolojik açıdan hazır olduktan sonra, inşa etmeye ve entegre etmenin doğru zamanı gelmiştir. Tang, buradaki en önemli faktörlerin küçük adımlarla başlamak, proje hedefleri düşünmek ve yapay zeka hakkında bilip bilmediklerinizi değerlendirmek olduğunu söyledi. Burası, dışarıdaki uzmanları veya yapay zeka danışmanlarını bir araya getirmenin paha biçilemez bir yer olabileceği noktadır.

 

Tang, "Bir ilk proje için çok zaman gerekmez; genellikle bir pilot proje için 2-3 ay iyi bir aralıktır" dedi. "Dahili ve harici insanları küçük bir ekipte, örneğin 4-5 kişiyle bir araya getirmek istiyorsan kısıtlı zaman aralığı, ekibin basit amaçlara odaklanmasını sağlayacaktır. Pilot proje tamamlandıktan sonra, daha uzun vadeli, daha karmaşık projenin ne olacağı ve değer teklifinin işiniz için mantıklı olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Ayrıca, her iki taraftan gelen uzmanlıkların - işi bilen insanlar ve yapay zekayı bilen insanlar - pilot proje ekibinizde bir araya getirilmesi önemlidir. "

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Başarı ! Hata !