Yükleniyor...

Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

VPN Nedir?

Virtual Private Network (VPN) internet aktivitelerinizi gizli ve güvenli tutmaya yarayan bir yazılım aracıdır.

 

VPN, akışınızı ziyaret ettiğiniz web sitesine veya uygulamaya yönlendirmeden önce cihazınızla özel bir VPN sunucusu arasında güvenli bir tünel yaratır.

 

Bu, İnternet Servis Sağlayıcılarının (Internet Service Providers (ISPs)) ve yetkililerin internette neler yaptıklarınızı izlemesini engeller. Aynı zamanda sizi trafiğinize müdahale etmek için fırsat kollayan hackerlerden korur.

 

VPN, internet akışınızı şifreleyerek, güvenli bir tünele yönlendirerek ve asıl IP adresinizi maskeleyerek tarama aktivitelerinizi gizli tutar.

 

VPN'ler, web akışınızı şifreleyerek ve hackerlardan gizleyerek güvenli bir tünel oluşturur.

Ne çeşit VPN sağlayıcısı kullandığınıza bağlı olarak, dünyada konumlandırılmış düzinelerce hatta yüzlerce VPN sunucusu arasından seçim yapabilirsiniz.

 

Böylece web sitelerini belirli bir şehirden veya ülkeden geziniyormuş, yayın yapıyormuş gibi aldatabilirsiniz.

 

Bağlantınızı şifrelediğinizde ve akışınızı uzak bir sunucu üzerinden tekrardan yönlendirme yaptığınızda ne İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS) ne de ağdaki herhangi bir kişi internet aktivitelerinizi izleyemez. Eğer birisi bağlantınızı izlerse, tek göreceği işe yaramaz harfler ve rakamlardır.

 

Böylece devlet gözetiminden, web sitesi izlenmesinden ve akışınızı engellemeye çalışabilecek kötü amaçlı üçüncü şahıslardan korunmuş olacaksınız.

 

IP adresiniz değişecek ve göz atma verileriniz bulunduğunuz konuma bağlı olmayacak, bu şekilde çevrimiçi olarak yaptığınız her şey çok daha gizli kalacaktır.

 

Herhangi bir VPN kullanmak için İnternet Servis Sağlayıcınızı değiştirmenize ve modem veya yönlendirici gibi yeni bir ürün satın almanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey birkaç dakika içinde çevrimiçi olarak VPN'inizi kurmak ve kullanmak.

 

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Başarı ! Hata !