Yükleniyor...

Türkiye'nin Yazılım Rehberi
MENÜ

Yazılım Mühendisliği Nedir?

 

Yazılım mühendisleri de bilgisayar programcıları da iş bilgisayarları için gereken yazılım uygulamalarını geliştirirler. Bu ikisi arasında ise sorumlulukları ve işe yaklaşımları açısından bazı farklar vardır. Yazılım mühendisleri efektif ve güvenilir yazılım ürünleri sunmak için iyi belirlenmiş bilimsel prensiplere ve prosedürlere başvururlar.

 

Yazılım Mühendisliği

 

Yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme sürecini geleneksel mühendislikte görüldüğü gibi resmi bir süreç olarak görür. Yazılım mühendisleri kullanıcı ihtiyaçlarını analiz ile işe başlarlar. Yazılımı tasarlarlar, dağıtırlar, kalite bakımından test ederler ve bakımlarını yaparlar. Bilgisayar programcılarını ihtiyaçları olan kodu nasıl yazacaklarına dair bilgilendirirler. Yazılım mühendisleri kendi başlarına herhangi bir kodu yazamayabilirler fakat programcılarla iletişim kurabilmek için sağlam bir programlama yeteneğine sahip olmalıdırlar ve birden fazla programlama diline hakimdirler.

 

Yazılım mühendisleri bilgisayar oyunları, iş uygulamaları, ağ kontrol sistemleri ve yazılım yönetim sistemleri geliştirir ve tasarlarlar. Bilgisayar yazılımı ve tasarladıkları donanımların sınırlamaları konusunda uzmandırlar.

 

Bilgisayar Destekli Yazılım Mühendisliği

 

Tüm yazılım tasarlama süreci, ilk kod yazılmadan çok daha önceden resmi olarak düzenlenmiş olmalıdır. Yazılım mühendisleri, bilgisayar destekli yazılım mühendisliği araçlarını kullanarak uzun tasarlama belgelerini hazırlarlar. Yazılım mühendisleri ardından tasarım belgelerini, kod tasarlamada kullanılan tasarım şartname belgelerine dönüştürür. Bu süreç organize edilmiştir ve efektiftir. Tasarlanmamış bir programlama söz konusu değildir.

 

Evrak İşleri

 

Yazılım mühendisliğinin sunduğu en büyük özelliklerden biri de iş takibidir. Tasarımlar, yöneticiler ve teknik otoriteler tarafından imzalanır ve kalite kontrolün işi de işi takibini kontrol etmektir. Birçok yazılım mühendisi, işlerinin %30’unun kodlama, geri kalan %70’inin ise evrak işleri olduğunu kabul etmektedir.

 

Yazılım Mühendisliğinin Zorlukları

 

Üreticiler; uçaklar, nükleer reaktör kontrolleri ve tıbbi sistemler gibi hayati öneme sahip sistemler inşa edemez ve yazılımın onlarla birlikte atılmasını ister. Bütçenin hesaplanması, personel kadrosunun oluşturulması, başarısızlık ve hata ihtimallerini en aza indirilmesi gibi şeyler dahil tüm sürecin yazılım mühendisleri tarafından iyice yönetilmesi gerekmektedir.

 

Havacılık, uzay, nükleer enerji santralleri, tıp, yangın algılama sistemleri ve roller coaster gibi güvenlik açısından kritik alanlarda yazılım başarısızlığının maliyeti çok büyük olabilir çünkü bu alanlarda hayat söz konusudur. Yazılım mühendisinin sorunları önceden görebilmesi ve bunlar ortaya çıkmadan önlemlerini alabilmesi çok önemlidir.

 

Sertifikasyon ve Eğitim

 

Dünyanın bazı yerlerinde ve ABD’nin çoğu yerinde, iyi bir eğitiminiz ya da sertifikanız yoksa kendinize yazılım mühendisi diyemezsiniz. Microsoft, Oracle ve Red Hat gibi bazı geniş yazılım şirketleri sertifikalara yönelik kurslar sunmaktadır. Ayrıca birçok kolej ve üniversite yazılım mühendisliği ile alakalı sertifika sunmaktadır. Çalışkan yazılım mühendisleri; bilgisayar bilimi, yazılım mühendisliği, matematik veya bilgisayar bilgi sistemlerinde başarılı olabilirler.

 

Bilgisayar Programcıları

 

Programcılar, yazılım mühendisleri tarafından onlara özel belirlenmiş kodları yazarlar. Bu programcılar, ana bilgisayar programlama dillerinde uzmandırlar. Genelde tasarlamanın ilk basamaklarında görevleri olmasa da kodu test etme, modifiye etme, güncelleme ve onarmada rol alırlar. Aşağıdaki sıralanmış olan programlama dillerinde çalışırlar:

-SQL

-JavaScript

-Java

-C#

-Python

-PHP

-Ruby on Rails

-Swift

-Objective-C

 

Mühendisler vs. Programcılar

 

-Yazılım mühendisliği bir takım işidir. Programlama ise daha çok bireysel bir iştir.

-Bir yazılım mühendisi, sürecin her anında rol alabilir. Programlama ise yazılım gelişim sürecinin bir parçasıdır.

-Bir yazılım mühendisi, bir sistem oluşturmak için diğer mühendislerle çalışır, programcı ise tüm programı kendi başına baştan sona yazar.

Yorum yapmak için LinkedIn ile giriş yapmalısın
Önceki Sonraki
Başarı ! Hata !