Popüler Aramalar:

Bankalar CRM Yazılımı Nasıl Kullanmalıdır?

Bankalar CRM Yazılımı Nasıl Kullanmalıdır?

Son zamanlarda, İnsanlar bankaları hakkında düşündüğünde, çok fazla sıcak şeyler hissetmiyorlar. Büyük bankalar son birkaç yıldır pek çok haberin ve hikâyenin yanlışlarla anılan tarafında. Bundan dolayı -ve hizmetlerde sunulan ufak farklılıklar nedeniyle - marka sadakati banka müşterileri arasında kolaylıkla rastlanan bir şey değil. Peki, bankalar uzun vadeli ilişkiler ve sadakat söz konusu olduğunda başarının anahtarını getirecek neler yapmalı? Bankalar için müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımı tek seçenektir.

 

Müşteri tutma gibi, ölçülmesi zor bir sorunu çözecek yazılımlara, yatırım yapmak uyanıkça olabilir. İyi bir CRM aracı çok havalı durabilir, her şeyi mükemmel gösterebilir ve eldeki verilerle oynama konusunda biraz eğlence de sunabilir, ancak nihayetinde müşterilere doğru ürünleri sunmuyorsa, zaman testine dayanamayacaktır. Harika bir atmosfer ve hazırda bekleyen kalburüstü personel, ancak buzdolabından çıkarılmış donmuş ve yarı çözülmüş bir balık yemeği, muhtemelen de buzdolabının kapağı da açık unutulmuş :) İster restoran, ister yazılım olsun, tüketicinin ihtiyaçlarını (lezzetli yiyecekler veya iş çözümleri) yerine getirmiyorsanız, başladığınız noktaya geri dönme ihtimali çok yüksek.

 

Asıl soru şudur: Bir CRM yazılımı bankalar için iyi bir yatırım mıdır ve öyleyse bir banka en fazla faydayı elde etmek için bunu nasıl kullanır? 2015 yılındaki bir araştırmada, CRM araçlarının bankalara muazzam bir değer getirebileceği ve birincil işlevinin müşteri kazanmak değil, bunun yerine müşteriyi elde tutmak olduğu ortaya koyulmuştur.

@@247@@

Müşteri İlişkileri Oluşturmak

Elbette bir CRM kullanan herhangi bir banka, satış otomasyon araçlarını tümüyle yeni işler yapmak için kullanmak isteyebilir, ancak CRM'in gücünü mevcut müşterilerle olan ilişkilerini sürdürmek ve arttırmak için yoğunlaştırması daha faydalı olacaktır. Bir mahalle restoranında, garsonlar düzenli müşterilerine isimleriyle hitap etse bu patronunun lehine bir durum oluşturacaktır. Benzer şekilde, bankanızın yerel bir şubesine girip adınızla karşılanmanız, sizinle ile banka arasında güven inşa edebilir;  bugünün bankacılık anlayışında da bu çok sık görülen bir durum olmaya başlamıştır.

 

CRM yazılımını kullanarak, departmanları arasında az iletişim olan çoklu organizasyon kuruluşları olan bankalar, müşteri profillerini bankanın farklı alanlarında birleştirebilir. Son 10 yıldır Bank A ile kişisel bankacılık yaptığınızı düşünün, sonra bir ev satın almak ve Bank A'nın konut ipotek bölümünü ziyaret etmek istediğinize karar veriyorsunuz. Zaten kendinizle ilgili ellerinde bir profil bilgileriniz var, kendinizi daha az yabancı hissettirecektir bu durum ve sizinle bankanın ortak bir hedefe sahip olduğuna güvenme olasılığınızı daha yüksek tutacaktır.

@@1417@@

Bankalar, müşterilerle olan ilişkilerini geliştirebilir ve sonuç olarak bunları daha etkili bir şekilde devam ettirirlerse, daha iyi performans gösterme eğiliminde olurlar. Dolayısıyla CRM'ye yatırım yapmak isteyen bir banka, pazarlama otomasyonu ve müşteri desteği gibi özellikleri karşılaştırmalıdır; çünkü bu alanlardaki güçlü işlevsellik, daha iyi bir performansa ve daha fazla gelir elde etmeye götürecektir ve bankaların bunu istediklerini hepimiz biliyoruz.

 

Yorumlar

İlk yorum yapan sen ol

Benzer Makaleler

Mobil İletişim Sistemleri

Akıllı Saatlerde Mobil Reklam: Ufukta Ne Var?

Öngörüsel Analitik Yazılımlar

Öngörüsel Analitik Nedir?

E Ticaret Paketleri

Bir E Ticaret Platformu Seçerken Göz Önünde Bulundurulması Gereken 7 Şey