Popüler Aramalar:

Koronavirüs Dijitalleşmek İçin Bir Fırsat

Proskop Proje Yönetim Sistemi

Koronavirüsün yol açtığı ve kalıcı olması muhtemel konulardan bir tanesi olan uzaktan çalışma sorunsalına gelelim.

Dijital Dönüşüm Çağı; 'Endüstri 4.0 Etkileri'

SAP ERP

'Endüstri 4.0' çağına girilmesiyle birlikte tüm dünyada şirketlerin dijital dönüşüm seferberliğine başlaması, CDO (Dijital Dönüşüm Lideri) pozisyonlarının giderek ilgi görmesini de sağladı. CDO pozisyonunda Türkiye'de şu an yaklaşık 70 kişi bulunurken dünyada yıl sonu hedefi ise 2 bin 500 kişiye ulaşmak.'

Analitik Yazılımlar Dolandırıcılıkla Mücadele Edebilir Mi?

SAS Visual...

Önümüzdeki yıllardaki dolandırıcılık artışını öngören uzmanlarla, yıllık dolandırıcılık raporunda şirketlerin sahtekarlıkla mücadele algılama sistemlerinin geliştirilmesine yatırım yapmaları öneriliyor.

2017 Video Reklam Eğilimleri: Daha İyi VR, AR Reklamları

Camtasia

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) 2017'de patlayacak - kelimenin tam anlamıyla değil ama neredeyse ve reklam verenler fırsatı, özellikle de video ve mobilde değerlendirmeliler diye düşünüyoruz. VR'nin yeni yılın tercih edilen gerçekliği olmadığını söyleyebiliriz, ancak olasılıkları da keşfetmenin tam zamanı.

Cısco Appdynamıcs'i Satın Aldı: İki Şirket İçin Doğru Bir Karar Mı?

Microsoft ...

Kullanıcı memnuniyeti verilerine bakılırsa, AppDynamics'in satışı çok mantıklı bir çıkış gibi gözüküyor. Cisco'ya satış güvenli bir oyun ve akıllı bir çıkış. 2017'de halka arz potansiyeline sahip olan diğer şirketlerin benzer hareketler yapıp piyasa öngörülemezliğine girip girmeyeceğini izlemek ilginç olacaktır.

Salesforce, Quip ve Demandware için milyarlarca dolar ödedi . Peki neden?

Salesforce...

Kurumsal yazılımlar kısmında at koşturan 3 büyük şirketten söz edelim önce; Microsoft, Oracle ve Salesforce. Bunların her biri milyonlarca dolar değere sahip şirketler ve ürünleri Dünya’da tanınan ve kullanılan şirketler. Çok duymasak da her biri yakın zamanda bir Startup satın aldı ve aslında satın almanın nedeni pazarda rekabetin kızışmasıydı.

E-ticarette 'Güven Damgası Sistemi'

Shopify

Güven damgası tahsis edilen e-ticaret siteleri, alıcıların siparişi hakkında bilgi alabilmesi, talep ve şikayetlerini telefon aracılığıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkanı sunacak, sürecin etkin bir şekilde yönetilmesini ve sonuçlandırılmasını sağlayacak. Güven damgası sağlayıcılar tarafından oluşturulacak şikayet iletim ve uyuşmazlık çözüm mekanizmasıyla, e-ticarette ortaya...