Popüler Aramalar:

Chatbot Nedir? Chatbot Kullanmak Neden Önemlidir?

 

Son zamanlarda, insanlar ve bilgisayarlar arasındaki etkileşimi sadeleştirebilmek adına yeni sistemler üretilmektedir. Chatbotlar ve sanal asistanlar en popüler olan programlar arasında sayılabilir. Özellikle bankacılık sektöründe chatbot ve sanal asistan programları insan ve bilgisayar etkileşimini basitleştiren en yeni ve etkili araçlardan bazılarıdır.

@@277@@

Chatbot Uygulaması Nedir?

 

Chatbotlar, kullanıcılarınız ile görüşme sağlayan yapay zekâ yazılımlarıdır. Bu iletişim mesajlaşma uygulamaları, web siteleri, mobil uygulamalar ve telefon görüşmeleri gibi iletişim araçları vasıtası ile sağlanır. Peki chatbotlar neden bu kadar önemlidir? Bir chatbot genel olarak insanlar ve makineler arasındaki etkileşimi en etkili ve profesyonel olarak sağlayan araçlardan biri olarak tanımlanır, bu tanım aslında chatbotların önemini fark edilebilir kılar. Fakat, teknolojik gelişmeler göz önüne alınarak, objektif bir bakış açısı ile incelendiğinde chatbotların aslında Soru Cevap sisteminden Doğal Dil İşleme (NLP) sistemine evirildiğini kolaylıkla gözlemlenebilir. Belirli soru ve cevapların sistemlere aktarımı ve insanların denetimi olmadan bilgisayarlar vasıtası ile otomatik olarak iletişimin sağlanması son zamanlarda kullanılan Doğal Dil İşleme sistemlerine bir örnektir.

 

 

Chatbot Nasıl Çalışır?

 

Chatbotların temel olarak 2 ana görevi vardır.

  • Kullanıcıların isteklerini analiz etmek.
  • İstekler doğrultusunda gerekli yanıtı sunmak.

 

Grafikte görüldüğü üzere, chatbot kullanıcıdan aldığı soruyu analiz ederek, uygun cevabı sunuyor. Süreç basit görülebilir, fakat pratikte oldukça karmaşıktır.

 

  • Kullanıcıların isteklerini analiz etmek: Bir chatbotun görevini yerine getirirken başlangıç basamağı kullanıcıların isteklerini analiz etmekten geçer. Öncelikle, kullanıcının isteği belirlenir, ardından da gerekli olan cevapla eşleştirme yapılarak cevap kullanıcıya sunulur.

 

Chatbotlara kodlanan kullanıcıların istemini anlama ve daha sonrasında uygun cevaplarla eşleştirebilme yeteneği, sürecin ilk basamağı olmasıyla birlikte aynı zamanda en kritik basamağıdır. Çünkü, eğer kullanıcıların istemi anlaşılamazsa, doğru cevaba ulaşım da güçleşir.

 

  • İstekler doğrultusunda gerekli yanıtı sunmak: Kullanıcıların istemi açık bir şekilde belirlendikten sonra, chatbot en uygun cevabı kullanıcılara sunmalıdır. Cevaplar farklı yapılarda olabilir. Örneğin;

 

Kapsamlı ve ön tanımlı metin.

Farklı cevapların birleştirilmesi ile oluşturulmuş ve birden fazla açıklamayı içeren metin.

Kullanıcının sorusunda bulunan bilgilerin, chatbotun veri tabanında bulunan bilgilerle kombine edilmesi ile oluşan cevaplar.

Chatbotların bir veya birden fazla destek uygulamasıyla iletişim halinde olarak oluşturduğu cevaplar.

İşletmelerin veri tabanından alınan bilgiler ile oluşturulan cevaplar.

İstemlerde anlam açıklığının olması, cevabın daha doğru olmasına olanak sağlar.

@@1451@@

Chatbot Uygulamaları Neden Önemlidir?

 

Chatbot uygulamaları, müşterileriniz ve müşterilerinize sunduğunuz hizmet arasında bir köprü görevi görür. Hızlı ve pratik bir deneyim sunduğu için müşteri sayınızı gün geçtikçe arttırma potansiyeli vardır. Aynı zamanda, müşteri hizmetleri servisi çok daha uygun bir fiyat ile karşılanacağı için ürün fiyatlarınızda indirim sunmayı tercih edebilirsiniz. Bu da müşterilerinizin size bağlılık süresini ve işletme verimliliğinizi doğru orantılı olarak arttırır.

İşletmenizde başarıyı yakalayabilmeniz için, chatbot uygulamasından beklenen görevlerin tamamen yerine getirilmesi gereklidir. Bu noktada insan beyni aslında anahtar rolü oynar. İşletmenizin amacı ve türü ne olursa olsun insan müdahalesi optimizasyon, yapılandırma ve geliştirme konusunda en önemli noktadır.

 

Size En Uygun Chatbot Uygulamasını Nasıl Seçebilirsiniz?

 

Bir chatbot uygulaması geliştirebilmeniz için birçok anlatım ve araç mevcuttur. Hitap etmek istediğiniz hizmete uygun olan uygulamayı diğerlerinden ayırabilmeniz en kritik noktadır. Hedeflenen başarıyı elde edebilmek için doğal dil işleme, makine öğrenmesi ya da anlamsal kavrama gibi yapay zekâ formlarının kombinasyonu sizin için en iyi seçenek olabilir.

Yorumlar

İlk yorum yapan sen ol

Benzer Makaleler

Chatbot

Chatbot Nedir ve Neden Chatbot Kullanmalısınız?

Mobil İletişim Sistemleri

Şirketiniz İçin Oluşturulacak Bir Mobil Uygulama Kullanmanız için 6 ve Kullanmamanız İçin 3 Neden

Büyük Veri Programları

Big Data(Büyük Veri) İşi: Ürün