Popüler Aramalar:

Freelance Çalışmaya İten Sebepler: Patron Olmak?

 

Yeni araştırmalar, patron olmanın ve kendi programlarını belirleme imkânı olmasının, profesyonellerin freelance lehine tam zamanlı işlerden vazgeçtiklerini ortaya koyuyor.

@@41@@

ReportLinker'ın yaptığı bir araştırma, serbest çalışanların yüzde 28'inin, freelance çalışmayla ilgili en çok onlara hitap eden şeyin başkalarına rapor vermemek olduğunu ortaya koyuyor. Ek olarak, tam zamanlı çalışanların yüzde 18'i, kendi işlerinin patronu olma şansının, freelance çalışmayı düşünmelerinin temel nedeni olduğunu belirtti.

 

Esnek çalışma saatleri proje bazlı işlerin olduğu sektörlerde freelance çalışanların ve sabit-tam zamanlı çalışanları da freelance’e geçmeyi düşündüren en popüler ikinci sebep. Daha fazla para kazanmak, daha yüksek seviyede iş-özel hayat dengesi sağlamak, daha iyi yeteneklere sahip olabilmek için kendini geliştirebilmek, daha fazla özgürlük talebi, daha ilginç maceralara atılmak gibi sebepler de çalışanları freelance çalışmaya sürükleyen diğer yüksek motivasyon faktörleri.

 

Genel olarak bakıldığında, freelance çalışanlar bu şekilde çalışmaktan mutlular. Araştırmalar freelance çalışanların sabit-tam zamanlı çalışan diğer meslektaşlarına nazaran %70 daha mutlu olduklarını düşündüklerini söylüyor. Bunlara ek olarak proje bazlı işlerin çoğunlukta olduğu sektörlerde, freelancer ların %84 ü yaptıkları işin kendilerine daha anlamlı geldiğini söylüyor.

ABD'li çalışan nüfusun yaklaşık dörtte üçü tam zamanlı işlerde çalışırken, profesyonellerin yüzde 12'si freelance olarak çalışmaya devam ediyor. Ancak bu sayı önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecek.

Araştıtmaya katılanların %30 undan fazlası gelecekte freelance olarak çalışmayı düşündüğünü söylüyor, bunların da yarısını önlerindeki 3 yıl içerisinde freelance çalışmak için harekete geçeceklerini belirtiyor. Araştırmayı yapanlar bunun sessiz bir devrim olduğunu vurguluyor.  ‘Çalışma hayatının geleceğinde freelance ekonomisinin etkisinin ne kadar olacağını tahmin etmek için henüz erken.’  diyor araştırma sahipleri. ‘Ama eğer, önümüzdeki üç ila beş yıl içerisinde profesyoneller freelance olarak çalışmaya devam ederse, yeni bir işgücü dinamiğini gözlemleyeceğimiz kesin’.

Araştırma, profesyonellerin çoğunun freelance çalışmaya başlamadığını gösteriyor. Çalışmaya katılan frelancer ların üçte ikisi, freelance çalışmaya başlamadan önce tam zamanlı çalıştığını ifade etti.

Çalışmanın yazarları bunun sebebi hakkında, "Freelance'e geçmeden önce, edinilmesi gereken temel becerilerin çoğunlukla geleneksel işyeri ortamında edinile bilinmesi nedeniyle olabilir" dedi. "Sözleşmeye dayalı işlerde başarılı olmak için, bağımsız çalışanların kendi hedeflerini belirleyebilmeleri, kendi zaman ve iş yüklerini yönetebilmeleri, birden fazla önceliği toparlayabilmeleri, kendilerini tanıtmaları ve kendi başlarına geniş bir problemi çözmeleri gerekiyor".

@@69@@

Freelancer'lar, bu konseptte çalışmanın yararlarına rağmen bazı dezavantajları da olduğunu söylüyorlar. Ankete katılanların yaklaşık dörtte biri emeklilik hakkına sahip olmamanın freelance olarak çalışırken canlarını en çok sıkan şey olduğunu söylerken, yüzde 20'si işsizlik sigortasına erişim olmamasını en büyük dezavantaj olarak gördüklerini belirtti.

 

İş güvenliği eksikliği, düşük finansal güvenlik, düşük ve zor bulunan finansman, serbest çalışmanın diğer dezavantajları, sözleşmeli çalışan freelancer lara göre.

Yorumlar

İlk yorum yapan sen ol

Benzer Makaleler

CRM Programları

Bankalar CRM Yazılımı Nasıl Kullanmalıdır?

Online Pazarlama Yazılımları

Online Mağaza Sistemi Nasıl Seçilir

Büyük Veri Programları

Öngörüsel Analitik