Popüler Aramalar:

Hemen Başlayabileceğiniz 15 Online İş Fikri

     Kendi işinizi kurmayı hayal ettiğinizde, ofis alanı içerisinde dört duvar ve açılmayı bekleyen bir yığın koli gözünüzün önüne gelir. Bununla birlikte, her zaman bu şekilde olması gerekmez. Günümüz teknolojisiyle, çoğu zaman çok az masrafla veya masrafsız da olabilir, online bir işletme kurabilir ve çalıştırabilirsiniz.

     Güçlü yönlerinize odaklanarak, bir müşteri listesi oluşturabilir ve online tabanlı işinize başlamış olursunuz. İşte, internet ortamında yapabileceğiniz 15 harika fikir.

 

 1. SEO Danışmanı

     Arama motorlarının içini ve dışını biliyor musunuz ve Google Analytics gibi platformlarda becerileriniz var mı? Birçok küçük şirket sahibi, arama motoru optimizasyonunun (SEO) işletmelerinde ne kadar etkin olabileceğini maalesef bilmiyorlar. Web sitelerini daha SEO dostu bir alan haline getirmeye yardımcı olmak için bu işletme sahiplerini SEO'nun gücü üzerine eğitebilirsiniz. İşletme sahiplerine analitik verileri doğru şekilde nasıl okuyacaklarını ve kullanacaklarını göstermek, daha fazla trafik elde etmek için anahtar kelimeleri doğru bir şekilde nasıl kullanacaklarını anlatmak ve içeriğin nasıl yapılandıracağını göstermek için bilgi-birikiminizi değerlendirebilirsiniz.

 

 1. İş koçluğu

     Çok fazla işletme tecrübesi ve bilginiz varsa, neden istekli girişimcilerin başarılı olabilecekleri işleri bulma konusunda onlara yardımcı olmayasınız? Becerilerinizi yeni işletme sahiplerinin iyi başlangıç yapmalarına yardımcı olmak ve deneyimli girişimcilerin piyasa taleplerine ayak uydurmasını sağlamak için kullanabilirsiniz. Bilgi ve becerilerinizi göstermek ve yeni müşteriler edinmek için, LinkedIn gibi platformlarda yeni iş ve girişimler hakkında makaleler de yazabilirsiniz.

 

 1. Uzman Perakendeci

     İster bebek evi mobilyaları yapıyor veya organik köpek maması hazırlıyor olun, her ürünün mutlaka bir alıcısı vardır. Özel bir e-ticaret mağazasıyla, sizin özel ürünlerinizi arayan müşterilere ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, entegre bir alışveriş sepeti özelliği veya e-ticaret yazılımı olan bir web sitesi ve böylelikle işletmeniz kısa süre içinde faaliyete geçecektir. Ayrıca, sizin adınıza satış yapan başka kişiler üzerinden müşterilere ürün gönderebilirsiniz. Bu, çok fazla envanterinizin olması gerekmez demektir. Son olarak, kargo firmaları belirli adetlerin üzerinde, hatırı sayılır indirimler de yapıyor.

 

 1. Sosyal medya danışmanı

     Büyük şirketler, Facebook ve Twitter hesaplarını yönetmek için bir ajansla anlaşıyor veya tam zamanlı bir personel çalıştırıyor, ancak küçük işletmeler genellikle kendi sosyal medya reklam-pazarlama faaliyetlerini yapmak zorundalar. Çok fazla sorumlulukla beraber, işletme sahipleri genelde meşgul, iş yükleri onları bunaltmış ve maalesef işletmenin büyümesine katkı sağlayacak olan sosyal medya stratejisini geliştirme ve uygulama konusunda ise yeteri önemi vermeyecek kadar eğitim ve farkındalık seviyeleri düşük. Danışman olarak, onlara hedef kitleleri için en iyi taktikleri vererek, gönderileri programlayarak ve kaliteli içerik üreterek yardımcı olabilirsiniz. Onların takipçisi sayısı arttıkça sizin de işiniz öyle olacaktır.

@@143@@

 1. Web Tasarımı

     Kötü tasarlanmış bir web sitesinden daha fazla kaybettiren bi şey yoktur ve çoğu kez güvenilirliği kaybettirir. HTML biliyorsanız ve tasarım yapma kabiliyetiniz varsa, küçük işletmeler için çekici, kullanımı kolay web siteleri oluşturacağınız bir iş modeline başlayabilirsiniz. Web ortamındaki görünümlerini bir üst seviyeye taşımak isteyen işletme sahiplerine daha iyi siteler yapmak için becerilerinizi kullanabilirsiniz. Kapsamlı bir portföy oluşturun ve ardından becerilerinizi göstermek ve sürekli müşteri akışı sağlayacak kendi web sitenizi oluşturun.

 

 1. CV-Bio Yazımı

     Kabullenmesi zor bir gerçek, ancak işe başvururken çarpıcı bir özgeçmiş ve kapak yazısı fark yaratabiliyor. Kariyer başarılarının listelenmesi kolay bir işmiş gibi gözükse de, "mütevazı övünme" sanatı bize bazılarının önüne geçirir. Başkalarının yıldızlarını parlatarak, onları bu özgeçmişleriyle işe alınmalarına yardımcı olabilirsiniz. Artan önem taşıyan sosyal medyada markalaşmaya ağırlık verin ve müşterilerinize LinkedIn profillerini de düzeltmeyi teklif etmeyi unutmayın.

 

 1. Asistan / Görev Yöneticisi

     Kusursuz kurumsal becerileriniz var mı? Ya da internette kaliteli veri araştırması mı yapıyorsunuz? Bu işleri hızlı ve verimli bir şekilde yapabilir misiniz? Belki de çevrimiçi kişisel asistan veya görev yöneticisi olarak bu becerileri daha iyi kullanmanın zamanı gelmiştir. TaskRabbit veya Zirtual gibi şirketler yapmak istediğiniz görevlere (veri araştırması, sanal asistan veya devam eden işler dâhil) kaydolmanıza ve müşteri bulmaya başlamanıza imkân sağlar.

 

 1. Profesyonel Freelancer

     Freelance olarak çalışmak gerçek bir iş hissi vermeyebilir, ancak çok fazla şirket günümüzde freelancer'lardan fazlasıyla iş hizmeti alıyor. Çünkü şirketler kendi kor işlerinin haricinde uzmanlıkları olmayan işleri dışarıya yaptırıyor. Siz de bilgi ve tecrübenize eğer güvenebiliyorsanız, bu şekilde çalışan şirketlere freelance olarak hizmet sunabilirsiniz. Yetkinlik seviyenize bağlı olarak, birden fazla müşterinize hizmet sunar, esnek ve rahat çalışmanın keyfini sürebilirsiniz. Freelance çalışanlarla sözleşmeye dayalı iş hizmeti almak isteyen firmaları bir araya getiren web siteleri var. popüler alanlar hangileri diye sorulacak olursa, teknik hizmetler, içerik oluşturma, web tasarımı, sosyal medya yönetimi, SEO danışmanlığı diğer alanlara nazaran bir adım önde.

 

 1. Uzaktan Teknik Destek

     Birçok küçük işletme bütçesi el vermediğinden tam zamanlı bir BT çalışanı istihdam edemez. Sistemleri bozulduğunda ise genellikle bilgisayardan anlayan bir aile dostunu arar ya da dışardan teknik destek alırlar. Bilgisayar ve network üzerine çalışma deneyiminiz varsa, onlara çevrelerinden iyilik beklemek yerine ve uzaktan teknik destek sunabilir, problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

 1. Affiliate Marketing

     E-ticaret sitelerinde müşteri yorumu yazmayı seven biriyseniz, bunu ücretsiz yapmayı artık bırakabilirsiniz. İlk ağızdan reklamcılık birçok şirket için hâlâ büyük bir öneme sahip ve birçok işletme kârlarının bir kısmını ürünlerini halka tanıtan ikna edici kişilerle paylaşmaya hazır. Büyük bir takipçi kitlesiyle beraber kişisel bir web siteniz varsa, bunu gerçekleştirmek daha kolay olabilir (PR temsilcileri her zaman ücretsiz örnek gönderebilecekleri marka temsilcileri arıyorlar). Daha detaylı bilgiyi küçük bir web gezintisiyle edinebilirsiniz.

 

 1. Sanal 2. Elcilik

     Pazarlık yapmayı seven ve eski kıyafetleri değerlendirmek isteyen meraklılar için eski veya klasik kıyafetleri tekrar satıp kazanç sağlama imkânı var. 2. el kıyafetleri satmak için sanal mağazanızı kurun, kendi markanızı oluşturun ve bağımsız bir web sitesi oluşturarak kendi işinizi yapmaya başlayın. Ancak işlemlerinizi daha profesyonel olarak takip etmek için Google Checkout gibi bir hizmet kullanın. Ürünleriniz için yüksek çözünürlüklü resimler ve alımlı görseller kullanmak, 2. el eşyaların satışını kolaylaştıracaktır. Siz de uçsuz bucaksız sınırlara sahip internet dünyasında kendinize sıra dışı bir yer edinmiş olacaksınız.

 

 1. El Yapımı Ürün Satışı

     Tığ işi battaniyeler, dantelli havlular veya benzersiz boyalı camlar gibi kaliteli el yapımı ürünlerin istikrarlı satışını el emekçileri için oldukça kolaylaştıran profesyonel platformlar var. Mesela instagram son yıllarda ülkemizde bu işin başını çekiyor. Malzemenizi, büyük tedarikçilerden toplu olarak satın alırsanız başlangıç maliyetlerini oldukça düşürebilir ve siparişleri uygun fiyat avantajı ile hızlı bir şekilde toplayabilirsiniz, hiçbir zaman elde edemediğiniz kar ve kazançları elde edebilirsiniz. Alacağınız çok sayıda siparişle tam zamanlı çalışan bir mağaza gibi olabilirisiniz.

 

 1. Uygulama geliştirme

     Mobil uygulamalar her zamankinden daha popüler ve insanlar akıllı telefonlarından hayatlarını yönetebilmek için para ödemeye razı olabiliyor. Harika bir fikriniz varsa ve gerekli kodlama dilini biliyorsanız bunun üzerine çalışabilir ve kendi uygulamanızı üretebilirsiniz. Bir fikriniz varsa ve bunu nasıl gerçekleştireceğinizi tam olarak bilmiyorsanız, uygulama oluşturma konusunda sizinle işbirliği yapmak isteyen birçok yazılım geliştiricisi olacaktır.

 

 1. Blogger

     İçinizde patlamaya yakın fikirleriniz ve ya kelimeleriniz varsa, en azından bir blog başlatmaya nerdeyse hazırısınız demektir. Kendi ritminizi oluşturma ve platformunuzu istediğiniz tarzda yapma özgürlüğü ile, blog yazılım deneyiminizi tamamen kişiselleştirebilir ve dünya genelinde milyonlarca insana ulaşabilirsiniz. Takipçiniz ne kadar çok olursa, başarılı bir iş gerçekleştirme şansı o kadar yüksek olur.

 

 1. Gelin Asistanlığı

     Düğün endüstrisi sürekli büyüyor ve nişan süresince her çiftin üzerinde oluşan stres ve baskı nedeniyle gelinlerin düğün planlamasının keyfini çıkarması neredeyse imkânsız hale geliyor. Bununla birlikte, organizasyon beceriniz varsa ve düğünleri de seviyorsanız, kariyerinizi gelin asistanı olarak başlatabilir ve bu nedenle gelin gerektirmeyen ayrıntılarla uğraşabilirsiniz.

 

Yorumlar

İlk yorum yapan sen ol

Benzer Makaleler

Proje Yönetim Sistemleri

İş Yapmanızı Kolaylaştıracak 10 Ücretsiz Araç

ERP Programları

Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP): İşletmelerin Bilmeleri Gereken Şeyler

Mobil İletişim Sistemleri

Akıllı Saatlerde Mobil Reklam: Ufukta Ne Var?