Popüler Aramalar:

IT Danışmanı Olmadan Önce Bilmemiz Gereken 10 Şey

 

Dikkatli araştırma, mantıklı planlama ve dürüst öz değerlendirme, IT danışmanı rolüne başarılı bir adım atmanıza yardımcı olabilir. Ancak yine de işin gerçekleri sizi şaşırtacak!

IT danışmanı olmadan önce dersinize çalıştınız mı? Mesela ömrünü bu meslekte geçirenlerle sohbet ettiniz mi ya da ilgili kitapları okudunuz mu? Hatta kendi işinizin sahibi ve bir girişimci olarak karşılaşacağınız muhtemel problemleri aşabilmek için psikolojik dayanıklılığa sahip olup olmadığınızı test ettiniz mi?

Bazı konuları da kendi kendinize öğrenmek zorundasınız. Eğer bir IT danışmanı iseniz veya herhangi bir dalında uzmanlaşmak istiyorsanız tecrübelerden istifade etmenizi öneririz. IT danışmanı olmadan önce bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz 10 önemli şeyi sizler için sıraladık.

 

 

1- Bazı İnsanlar Asla Mutlu Olmaz

Bazı insanların mutluluk ya da iyimserlik gibi kelimelerle herhangi bir bağlantısının olmadığını muhtemelen biliyorsunuz. Sizin için bunun herhangi bir sakıncası olmadığını düşünebilirsiniz. Ama problem şu ki, bir IT danışmanı olarak bu mutsuz insanlara sunacağınız herhangi bir hizmet, teknik destek ya da herhangi bir katkı onları tatmin etmeyecektir. Karşılaştığınız ilk birkaç müşteri her ne kadar problemlere doğru teşhis koyup uygun çözümler üretip bir de gayet makul bir fatura sunsanız da –yaptığınız işin kabul edilemez olduğunu söyleyip- sizi şaşkın bir vaziyette bırakabilir. Buna müsaade etmeyin. Bazı müşteriler işi kimin ve nasıl yaptığına bakmaksızın asla tatmin olmazlar. Müşterilerinize proje adımlarını, nasıl yapılacaklarını ve ayrıntılı ödeme listesini hazırlayıp sözleşme imzalamalarını ısrar ederek böyle kurnazlıklardan kendinizi koruyun.

 

2- Bütün IT Uzmanları İyi Bir Danışman Olmayabilir

Bazı teknoloji profesyonelleri sadece birkaç proje üzerine odaklanmayı,  spesifik birkaç alan üzerinde çok da sıkıntı çekmeden çalışmayı ve uzman olmayı tercih ederler. Bu tür IT profesyonelleri iyi bir danışman olamazlar. Maalesef danışmanlığın doğası gereği çok fazla çeşide sahip yazılım donanım ve network teknolojisiyle uğraşırken çok geniş bir yelpazede çok farklı iş modelleriyle çalışan müşterilere de destek vermek gerekiyor. Danışmanlar geniş bir müşteri kitlesine hizmet verirken ortaya çıkan sayısız ve kesintisiz kriz, problem ve zorluklardan etkilenmeyecek çoklu görev yapabilen profesyonellerdir.

@@69@@

3- Bazı Müşteriler Asla Ödeme Yapmak İstemez

Zamanla bazı yöneticilerin ya da firma sahiplerinin işlerini ve organizasyonlarını yönetmek için teknoloji yatırımı yapmaları gerektiği ortaya çıkar. Ama donanım için ödeme yapmak istemezler. Yazılım için ödeme yapmaları gerektiğine inanmazlar. Ve asla bir danışmana tecrübesi, bilgisi ve zamanı için ödeme yapmaya niyetli değillerdir. Ama bu onları yeni bir sistem ve yazılım istemekten ve yardım danışmanlık almaktan da geri tutmaz. Tecrübeler şunu gösteriyor ki ilk ödemeyi almadan ne donanım için ne de yazılım için asla teslimat da bulunmayın. Hizmetleriniz söz konusu olduğunda ise en iyisi düzenli ödemeyi sağlamak adına depozito almanızdır.

 

4- Tedarikçileriniz Yarı Yolda Bırakabilir

Tedarikçiler özellikle onların ürünlerinin yetkili satıcısı olarak çalışırken sizin en iyi dostunuz gibi davranırlar. Sizi yemeğe götürürler, ücretsiz ürün gönderirler, ve ofisinizi promosyon ürünlerle donatırlar. Satış tahminlerinizi ve tekliflerinizi oluşturmaya bile yardımcı olabilirler. Ama ürün yollara düşüp satıldığında ve reklamı yapıldığı gibi çalışmadığında kendinizi orta Avrupa’da soğuk savaş döneminin profiline sahip bir teknik destek çalışanıyla bulabilirsiniz. Tabi tedarikçiniz sizin aramalarınıza cevap vermeye istekliyse. Sizin için en iyisi her ürün kategorisinde birkaç kritik ürün hakkında yüksek düzeyde beceri ve uzmanlık kazanmak (mesela anti-virüs programları, sunucular, e-posta yazılımları gibi) ve müşterilerinize bu ürünlerin neden kaliteli ve gerekli olduğunu anlatmaktır.

 

5- Müşteriler Her şeyi Bilmeyi Umarlar

Müşteriler teknolojilerin farklarını pek bilmezler.  Router ve anahtarlar, veri tabanları ve uygulamalar ya da sistem yönetimi ve yazılım geliştirme arasındaki farklılıklardan çok anlamazlar. Özellikle küçük işletmeler için bu çok geçerli bir tespit. Ne e-posta sunucusu durduğunda yardım için teknik destek aramak, ne çok eskimiş bir dijital kayıt cihazının tamiri için yardım almak ne de üreticisi çoktan batmış olan bir PBX telefon sisteminin arızasının giderilmesi için çözüm bulmaya çalışmak. Problemlerle karşılaştıklarında bunları nasıl giderebileceklerini bile bilmeyebilirler.

 

6- Ve Bir Şey Daha…

Teknoloji danışmanları artan bir şekilde özellikle KOBİ’lerde gayrı resmi IT personeli gibi hizmet veriyor. IT çalışanları maliyetleri düşürmek için sıklıkla elenirler. Sonuç olarak danışman virüs temizlemeyi ya da uygulama yüklemeyi gösterdiğinde, kullanıcılar nerdeyse sürekli ek hizmet ve yardım taleplerinde bulunmaya başlarlar. Ve sürekli ‘Bir Şey Daha…’ diyerek aldığınız ücretten fazlasını sizden istemeye başlayabilirler.  Bu noktada teknik destek ekibi olmayan müşterilerin iş planında olmayan problemleriyle ilgili ek zaman koyun ve iş planınızda aksaklık olmasını engelleyin.

 

7- Anlık Hizmet, Ama 60 Günlük Ödeme Vadesi

Sabırsız bir toplumuz. Herkesin işi çok acele ve kimse beklemek itemiyor. Ve bu iş hayatı söz konusu olduğunda gayet anlaşılabilir durum aynı zamanda. KOBİ’ler işten kopmamak, rekabetten düşmemek ve karlılığı kaybetmemek için mücadele ediyorlar. Sistem bozulduğunda, e-postalar gelip gitmediğinde ya da yazıcı çalışmadığında işler aksamaya başlar. Teknoloji danışmanından problemleri acilen düzeltmesi beklenir. Beklentiler içerisinde yeni laptoplardan network ekipmanlarına, masaüstü uygulamalarına kadar pek çok şey olabilir. Danışmanlar uzun dönemde başarılı olabilmek için müşterilerin genellikle ihtiyaç duyduğu ekipman ve yazılımı hazır bulundurmalıdır. Ama işin asıl sıkıntılı tarafı ise müşteriler problemlerinin çok hızlı bir şekilde halledilmesini istediği kadar ödeme yapma konusunda hızlı olmayabiliyor. Müşterilerin çoğunluğu genellikle birkaç aylık vadelerle ödeme yapıyorlar. Nihayetinde nakit akışını sağlamak önemli bir konu haline geliyor.

 

8- Müşteriler Sadece Problemler Hatırlar

İnsan doğası gereği bizler maalesef iyi şeyleri pek hatırlamayız. Genellikle hatırlanan şeyler problemler, sıkıntılar ve arızalar oluyor. Danışmanların müşteriler de tabii ki aynı şeyleri hatırlıyor. Eğer bir müşterinin önemli bir sistemi barındıran hard-diskinde hata varsa ve siz de şanslıysanız bu arızayı hemen giderecek bir çözüm sunarsınız, mesela hard-disk yedeklidir ve siz de onu değiştirirsiniz. E-postalar, dokümanlar, finansal veriler, uygulamalar vs. bir sürü önemli veriyi yedeklediğiniz hard-disk üzerinden kullanıma sunarsınız. Ama mesela müşterinin iTunes hesabını unuttuysanız müşteri size mutlaka ‘Benim müziklerimi aktarmayı unutmuşsun’ diyecektir. Tabi sizin de sinirleriniz ister istemez biraz gerilecektir. Bu yüzden danışman olmak için biraz da geniş karını olmak gerekiyor.

@@41@@

9- Nerdeyse Sürekli Çalışırsınız

İsminizin önünde IT danışmanı yazıyorsa, bundan kurtulmanız neredeyse imkânsız. Nereye giderseniz gidin size bilgisayar ile alakalı sorular sorulacaktır. Danışman olacaksanız sonu gelmeyen sorulara kendini hazırlasanız iyi edersiniz. Gittiğiniz her yerde doğum günü partisinden hastaneye kadar size soru gelecektir. Bu yüzden sürekli çalışmak hissine kapılabilirsiniz.  Ama dengeyi iyi ayarlayıp şahsi yaşantınızın mahvolmasına da izin vermeyin.

 

10- Takip Opsiyonel Değil!

Herkes takibin müşteri hizmetinin önemli bir parçası olduğunu bilir. Danışmanlar için bu kritik bir bileşendir. Danışmanlar müşterileri ile her gün görüş alışverişinde bulunmadığı için danışmanlar, yeni sunucuların, masaüstlerinin, dizüstü bilgisayarların, yönlendiricilerin ve diğer yazılım ve ekipmanların müşterinin istediği gibi çalıştığından emin olmak için sürekli irtibat halinde olmalıdır. Müşteriler sıklıkla, bir özelliği veya bileşeni unuttuğunu veya çalışmadığını yalnızca yeni bir sistemde yeni işlevleri nasıl çalıştıracağını bilemediğinden fark edemezler. Ancak, danışmanlar fiziksel olarak inceleme operasyonları yaparak gerçekten iyi takip yapmış olurlar. E-posta cazip bir çözüm olsa da, danışmanlar müşterilerini ziyaret etmesi hemen hemen her zaman olumlu karşılanmıştır.

 

 

 

Yorumlar

İlk yorum yapan sen ol

Benzer Makaleler

CRM Programları

CRM Programları ile Geliri Artırmanın Yolları

Satış Yönetim Sistemleri

Dönüş Garantili Satış Maili Nasıl Yazılır?

ERP Programları

ERP Programınızın Bulutta Olması İçin 9 Neden