Popüler Aramalar:

Küçük İşletme Sahiplerinin Büyümesi İçin İhtiyacı Olan 10 CRM

 

CRM sistemleri, ana hedefi müşterilerle veya potansiyel müşteriler ile şirketler arasındaki ilişkileri geliştirmek ve yönetmek olan oldukça yararlı sistemlerdir. Big Data ile çalışmaya başlamamızdan çok önce kullanılıyordu ve kitlenizin ne istediğini CRM sistemleri sayesinde tahmin edebiliyorduk. Geçmişteki satın alma modellerinden daha net bir yöntem olan CRM yazılımları, şirketlerin kalkınmalarında önemli bir araç olmuştur.

Bununla birlikte,  çeşitli organizasyonlar tarafından yapılmış araştırmalar CRM’in küçük işletmeler için bile oldukça kullanışlı olduğunu ve müşterilerini daha iyi hedeflemelerini ve mevcut yapılarını korumalarını sağladığını göstermiştir. Örneğin Apptivo, 2016 yılında mobil ve mobil olmayan CRM ürünleri için 36 milyon dolarlık bir pazar olacağını öngören Gartner araştırması da dahil olmak üzere bir çok istatistik toplamıştır. Ayrıca Capterra tarafından yapılan bir çalışmada da, bir çeşit CRM çözümü uygulayan şirketlerin neredeyse yarısının müşteri hizmetleri değerlerinin yanı sıra müşterilerini koruma ve müşteri memnuniyeti değerleri açısından önemli bir iyileşme gerçekleştirdikleri de gözlenmiştir.

 

Küçük işletme sahiplerine rekabetlerinde avantaj yaratacak ilk 10 CRM ürününe göz atalım:

 

Insightly 

Insightly kullanımı kolay olan, potansiyel ve mevcut müşterilerinizle olan etkileşimlerinizi organize etmenize, oluşturduğunuz planları ve kurduğunuz diyalogları takip etmenize yardım eden bir CRM yazılımıdır. Bu yazılım size kendinizi evinizde hissetmenizi sağlayacak bir sosyal medya sayfası görünümündedir. Bu yazılım isterseniz iPhone ve Androide uyumlu bir uygulama olarak isterseniz de mobil olmayan bir sistem olarak kullanılabilir.

Arayüzünüzü istediğiniz gibi şekillendirmeniz için birçok seçenek sunar ve bunun yanında Google Apps, Dropbox, Quickbooks Online, Google Drive gibi birçok uygulama ile de uyumlu olarak kullanılabilir. Şirketinizin düzenli kalmasına yardım edecek inanılmaz bir proje yönetim özelliği de vardır. İşletme büyüklüğü ve tipine göre free, basic, plus, professional, and enterprise tier olmak üzere 5 farklı fiyat seviyesi vardır. Google contact ve MailChimp gibi uygulamalar ile uyumlu çalışmasını istiyorsanız free versiyonundan daha ötesinde bir seviyeye sahip olmanız gereklidir.

@@182@@

Zoho CRM

Fiyatı düşük olmasına rağmen Zoho CRM, sunduğu özelliklerin tamamını kullanıcıya kesintisiz sağlayan bir yazılımdır. Satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri işlevlerini bir araya getirerek, kısa ve uzun vadeli planlarınıza daha temiz bir bakışla yaklaşmanıza olanak verir. Zoho CRM’nin çarpıcı özelliklerinden bazılarını vurgulamamız gerekirse, pazarlama, satış ve müşteri hizmetleri ile bağlantılı işleri yaparken gereken tıklama sayınızı düşürür, ayrıca veri oluşturmanıza veya göndermenize izin veren dinamik raporlama araçları da sunar. Küçük işletmeleriniz envanter yönetiminde zorluklar yaşıyor ise, Zoho CRM iş süreçlerinizin bu yönünü geliştiren özellikler de sunar. Twitter, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya bağlantılarınızla bu CRM sistemini bağlayarak, müşterilerle ve potansiyel müşterilerle yapılan görüşmeleri genişleterek onlarla bağlantı kurmanıza yardım eder. Son olarak Zoho CRM iPad, iPhone, Blackberry ve Android ile uyumlu bir şekilde çalışabilir.

@@94@@

ProsperWorks

Gmail hesabınızla beraber çalışan ProsperWorks, satış fırsatlarını belirlemenize, organize etmenize ve takip etmenize yardım eder. Bunun yanında mevcut müşterileri daha iyi anlamanıza ve hizmet etmenize, yeni müşteriler hedeflemenize katkıda bulunur. En iyi özelliklerden biri, sizin veya satış ekibinizin veri girişi için harcadığı süreyi kısaltmasıdır. Bunun nedeni ise CRM verilerinin zaten Gmail hesabınızda bulunabilmesidir.  Diğer avantajlar arasında, hızlı kurulumu ve müşteri hizmetleri ve satış deneyiminin zaman kazandıran çalışma yapısı yer alır. Ayrıca iOS ve Android ile uyumludur ve tüm etkileşimleri tek bir yerde görmenize imkan tanır. Ücretsiz olmasa da vereceğiniz aylık ücret küçük işletmeler için oldukça makul bir fiyattır.

@@173@@

Sugar CRM

Hem küçük hem de orta ölçekli işletmeler için ideal olan Sugar CRM, potansiyel müşterilerinizi ve müşterilerinizi organize etmenin ötesine geçer. Kapsamlı bir raporlama araçlarının yanında sürükle-bırak işlevselliği içeren kullanımı kolay web formları bulundurur. Birçok bulut hizmeti sağlayıcısı ile birlikte çalışır; bu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Navigasyonundaki menü seçenekleri takip etmek kolaydır ve tamamlamanız gereken belirli görevlere dayanarak neyin sunulduğunu gösterir. Google Docs, Microsoft Word ve Excel ile Gmail, Microsoft Outlook, Yahoo! Mail ve benzeri e-posta istemcileri ile uyumlu çalışır. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey, bulundurduğu birçok işlevsellikten dolayı piyasadaki en pahalı küçük işletme CRM araçlarından biridir. Tüm sürümler en az beş kullanıcıya ve bir yıllık sözleşmeye ihtiyaç duyar; bu da serbest çalışanların veya yeni başlayanların bu CRM çözümünü ilk başta kullanamayacağı anlamına gelebilir.

@@369@@

Nimble

Başka bir düşük maliyetli seçenek olarak, Nimble CRM, erişebileceğiniz kişilerin, depolama alanlarının ve özelliklerin sayısını artırmanıza olanak tanıyan çeşitli fiyatlama katmanlarına sahip serbest çalışanlar ve küçük işletmeler sahipleri için uygun bir CRM’dir. Hesabınıza ve gösterge tablonuza bilgi ekledikçe, bu artan bilgi ile neler yapabileceğinize ilişkin faydalı veriler ve yönlendirmeler bulacaksınız. Ayrıca sosyal medyadaki varlığınız ile ilgili daha çok bilgi alırsınız, şirketinizi içeren bir diyalog olduğunda size bildirim gönderir. Nimble, aynı zamanda, pazarlama, satış, müşteri hizmetleri, sosyal medya ve muhasebe arasında daha verimli bir sistem için tüm iş süreçlerinizi bir araya getiren 40'tan fazla diğer uygulama türüyle bağlantılı çalışabileceğiniz bir pazara sahiptir. Buna ek olarak, yüksek aylık ücret ödemeden sahip olabileceğiniz kapamlı bir CRM çözümü haline getiren proje yönetimi araçları ve mobil yetenekleri de mevcuttur.

@@226@@

Salesforce

CRM endüstrisinde böyle yaygın olarak öne çıkarılan bir marka olan Salesforce, yalnızca büyük şirketler için uygun bir CRM sistemi olarak düşünülse de, serbest çalışan veya küçük işletme sahipleri gibi bireysel kullanıcılar için de uygundur. Akıllıca tasarlanmış arayüzü kullanıcı dostudur ve sezgisel ve özelleştirilebilir bir gösterge tablosu, görevler, takvim ve etkinlik akışı içerir. Hiçbir programlama beceriniz olmasa bile, Salesforce hesabınızın, arabirimi, alanları ve sekmeleri içeren yönlerini özelleştirebilmenizin yanı sıra, AppExchange olarak bilinen pazarından da özel uygulamalar yayınlayabilirsiniz. Diğer özellikleri, Windows Phone, Blackberry veya iPhone'daki verilerinize gerçek zamanlı erişim; Facebook, LinkedIn ve Twitter ile entegre sosyal CRM işlevselliği; Bu platformda bulunan ve Chatter adı verilen bir sosyal ağ aracı aracılığıyla şirket işbirliği;  Data.com ve Dunn aracılığıyla B2B verileri. Bu özelliklerin hepsinin küçük işletmeler için bu CRM platformunun en düşük fiyat aylık katmanına dahil olmadığını unutmayın.

@@49@@

Capsule CRM

CRM topluluğuna nispeten yeni başlayan bir firma olan Capsule, birçok ülkede bulunan küçük işletmeler için çözüm sunan İngiltere merkezli bir teknoloji şirketidir. API odaklı mimarisi ve kolay kullanılabilen arayüzü sayesinde satış kanalları ve sosyal medya kaynaklarını kolaylıkla ilişkilendirebilirsiniz. Bu, diğer şirketlerin size daha fazla işlev sunarak Kapsül'le bütünleşen programlar oluşturabileceği anlamına gelir. Ayrıca FreeAgent, Freshbooks, MailChimp ve Xero ile uyumludur. Kapsül, sınırlı depolama alanıyla birlikte iki kullanıcıyı ve 250 bağlantıyı destekleyen ücretsiz bir plan sunuyor. Çok küçük bir ücret karşılığında, birden çok kullanıcı, 50,000 bağlantı ve önemli miktarda depolama alanı içeren Premium Plan'a geçebilirsiniz. Mobil işlevselliği sayesinde Android ve iOS cihazları ile uyumlu çalışır.

@@371@@

Contactually

Bu düşük maliyetli CRM çözüm küçük şirketlere yöneliktir, fakat Salesforce Sales Cloud ve Zoho CRM gibi diğer CRM çözümleri ile entegre olarak küçük şirketlere büyük şirket CRM işlevselliği kazandırır. Ayrıca Constant Contact, MailChimp, Pipedrive ve  Google Tasks ile uyumlu çalışabilir. Contactually’nin en iyi yönleri, yeni ilişkileri belirlerken müşterileri ve potansiyel müşterileri ile birebir iletişim kurmasını, bu ilişkileri takip etme ve fırsatları kapatma gücünü artırmasıdır. Temel özellikleri arasında e-posta ve sosyal medya platformlarındaki kişilerinizle bağlantı boşluğunu kapatmak, kampanyalar ve kişiselleştirilmiş iletişim için e-posta şablonları sunmak ve size mobil uygulamalar vasıtasıyla gerçek zamanlı veri kolaylığı sağlamak, böylece müşterilerin hizmetlerinden en üst seviyede kalabilmelerini sağlamak yer alır. Contactually için fiyatlandırma, bu listedeki ücretsiz ve farklı bütçe seçeneklerine kıyasla orta sınıf olarak değerlendirilir.

 

Campaigner CRM

Bu sezgisel CRM platformunda ihtiyaç duymadığınız sekmeleri gizleyerek size uygun olan ve gereken sekmeleri düzenlemenize olanak tanıyan bir arayüze sahip olursunuz. Campaigner’ın sürükle-bırak işlevi olan kullanıcı dostu arayüzü, onun nasıl çalıştığını öğrenmek için harcayacağınız vakti geri kazanmanızı sağlar. Ücretsiz sürümden SPM planına geçerseniz, özel satış süreçleri, Pulse raporlama ile satış analizi ve Facebook, LinkedIn, Twitter ve QuickBooks gibi üçüncü parti uygulamalara entegrasyon ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, küçük işletme sahipleri için tasarlanan ücretsiz plan e-posta kampanyaları, rapor oluşturma ve sosyal medya bağlantıları gibi mükemmel özellikler ile doludur.

 

ContactMe

ContactMe, diğer CRM çözümlerinin daha basit bir versiyonu olarak düşünülür; bu, serbest çalışan veya çok küçük bir işletme olarak ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Ayrıca, bağlantılarınızı organize etmek ve potansiyel müşterilerinizin üzerinde durmak için özellikleri arttırabileceğiniz iki ödeme seviyesi de mevcuttur. Örneğin, Form Plus planı, otomatik yanıt, kısa mesaj uyarıları, ayrıntılı istatistikler ve bunlar gibi başka özellikler de ekleyerek bloggerlar ve diğer serbest çalışanlar için iyi bir seçenek oluşturur. Pro seviyesinde görevler, notlar, ekler, hatırlatıcılar, takvim ve diğer faydalı özellikler bulunur. Bu, pazarlama ve satış ekipleri bulunan bir şirkete kıyasla, tek bir işletme sahibi için daha makul bir seçenektir. Küçük işletmeleriniz için bir CRM çözümü düşünmeye hazır olduğunuzda, CRM programlarının çoğu, aylık bir abonelik satın almayı taahhüt etmeden önce bir deneme sürümü almanıza izin verirler.

Yorumlar

İlk yorum yapan sen ol

Benzer Makaleler

ERP Programları

SAP Nedir?

ERP Programları

Şirketler Neden ERP Sistemleri Kullanmalıdır?

ERP Programları

Küçük İşletmeler İçin Cloud ERP Kılavuzu