Popüler Aramalar:

İş Zekası Kavramı

İş Zekası şirket içindeki stratejik planlama sürecinde kilit rol oynamaktadır. Bu süreçte var olan araç ve sistemleri temsil eder. Bu BI sistemleri, bir şirketin karar vermeye yardımcı olmak için kurumsal verileri toplamasını, saklamasını, erişmesini ve analiz etmesini sağlar.

Genel olarak bu sistemler, müşteri profili oluşturma, müşteri desteği, pazar araştırması, pazar segmentasyonu, ürün karlılığı, istatistiksel analiz, envanter ve dağıtım analizi alanlarında bir kaç isim vermiştir.

@@60@@

İşletme Verilerini İzleme

Çoğu şirket ticari faaliyetlerinden büyük miktarda veri toplar . Bu bilgileri takip etmek için, bir işletme ve Excel, Access ve farklı veritabanı gibi çok çeşitli yazılım programları kullanmanız gerekir. ve kuruluşlarında çeşitli bölümler için uygulamalarını kullanması gerekir. Birden fazla yazılım programı kullanmak, bilgileri zamanında almayı ve verilerin analizini gerçekleştirmeyi zorlaştırır.

 

İş Zekası Uygulaması

İş zekası yazılımı, bir şirketin daha hızlı ve daha doğru kararlar almasına yardımcı olacak öngörüleri ortaya çıkarmak için bir kuruluşun ham verilerinden önemli verileri çıkarmak için birincil hedefle tasarlanmıştır. Yazılım genellikle işletme genelinde verileri birleştirir ve son kullanıcılara self-servis raporlama ve analiz sağlar. BI yazılımı, modelleri ortaya çıkarmak ve bilgileri içgörülere dönüştürmek için istatistikler, veriler ve metin madenciliği ve tahmine dayalı analitik dahil olmak üzere birçok analitik özellik kullanır.

@@34@@

Big Data ve İş Zekası

Big Data, günümüzde iş zekası ve analitik uygulamaları ile en yaygın şekilde kullanılmaktadır ve bazı BI satıcıları Hadoop'u destekleyen yeni araçlar piyasaya sürmüştür. Örneğin, SAP, SAP BI ve Business Objects için Hadoop'a bağlayıcılar sunar. EnterpriseAppsToday’a göre, büyük veriler için BI satıcı desteği tipik olarak iki yoldan en az birindedir:

- Verileri Hadoop'tan araçlarına taşımayı kolaylaştıran entegrasyon bağlantıları. 
- Hadoop'tan veri analizini kolaylaştıran veri görselleştirme araçları.

 

İş Zekası Satıcıları

SAP, Oracle, IBM, Microsoft, Bilgi Oluşturucular, MicroStrategy ve SAS dahil olmak üzere büyük İşzekası uygulamaları satıcıları yıllardır piyasada bulunuyor, ancak ürünlerinin daha büyük bir oyuncunun yazılımında bir özellik olarak absorbe edildiğini gören birkaç BI başlangıcı da var. Büyük oyunculara ek olarak, dikkate alınması gereken bazı orta ölçekli BI satıcıları arasında Actuate Corporation, Alteryx, Logi Analytics, QlikTech ve Tableau bulunuyor.

 

Yorumlar

İlk yorum yapan sen ol

Benzer Makaleler

Blockchain

Blockchain Nedir? Blockchain Teknolojisi ve Yazılım Geliştirme

Büyük Veri Programları

Big Data(Büyük Veri) İşi: Ürün

Doküman Yönetim Sistemleri

Neden Doküman Yönetim Sistemi kullanmalısınız EBYS için 5 Neden