Popüler Aramalar:

İşletmenizde Chatbot Kullanmanın 6 Faydası

Bir işletmeyi yönetmeniz mümkün olduğu kadar üretken olmanızı gerektirir, bu nedenle sabit giderleriniz kazancınıza göre daha az olmalıdır. Bu, iş yapmanın açık ve temel bir gerçeğidir. Fakat, tüm işletme sahipleri buna imkân sağlayacak araçları kullanmaz. Diğer araçlara nazaran popülerliği yüksek olan, ancak tüm işletmelerin kullanmadığı chatbot uygulamaları bunlardan biridir.

Temel olarak chatbot, internet üzerinden insanlarla etkileşim kurabilen bir bilgisayar programı olarak tanımlanabilir. Chatbotların insan davranışı ve konuşmasına ait simülasyonları işiniz için birçok fayda sağlar.

@@164@@

Zamandan Tasarruf Edin:

 

Chatbot kullanımının en büyük faydalarından biri zamandan tasarruf sağlamasıdır. Örneğin, web sitenizde kullanıldığında, çoğu soruya hızlı ve otomatik cevaplar sağlayabilirler. Ayrıca, chatbotların kullanılması, müşterilerinizin eskiden sorulmuş bir sorunun cevabı için bir gün ya da daha fazla beklemesini engeller.

Bu daha fazla müşteriye hizmet sunmanızı sağlar, aynı zamanda verimliliğiniz artarken masraflarınız azalır.

 

Paradan Tasarruf Edin:

 

Chatbot kullanımı, işe daha fazla çalışan almaktan çok daha ucuzdur. Örneğin, bir chatbot     yaptırma maliyeti genellikle iki bin ile on bin Euro arasında değişiklik gösterir. Yani, programın     karmaşıklığı fiyatını belirler.

 

İlk başta kulağa çok maliyetli gibi gelebilir, ancak bir defa bu yatırımı yaptığınızda ileride     tasarruf edersiniz. Örneğin, çalışanlarınız için ödemek zorunda olduğunuz ücretli tatil     zamanlarını, hastalık için ücretli izin günlerini, ya da emeklilik ödemelerini chatbotlar için     ödemek zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca, chatbotlar işte hiçbir zaman zarar görmez ve     dolayısıyla tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymazlar.

 

 

Daha Fazla Müşteri Memnuniyetine Sahip Olun:

 

Chatbot kullanmanın bir diğer faydası ise, daha fazla müşteri memnuniyeti sağlamasıdır. Chatbotlar günde yalnızca 8 saat çalışmazlar ve uykuya ihtiyaçları yoktur. Yani, soruların cevaplanması için her zaman uygundurlar.

Akşamları da web sitenize giren müşterileriniz chatbotlara sorularını sorabilir ve beklemelerine gerek kalmadan istedikleri cevaplara ulaşabilirler. Örneğin, müşterilerinizin herhangi bir ürününüzü satın almak için aklında soru işareti olabilir ve cevabını aldıklarında ürünü satın almak isteyebilirler. Bu durum karınızı daha da fazla arttırabilir.

Ayrıca hızlı cevap alamayınca sinirlenen müşterileriniz, sitenizden ayrılıp bir daha asla geri dönmeyebilirler. Chatbotlar bu senaryoyu ortadan kaldırır ve müşterilerinize daha iyi bir hizmet sunmanızda yardımcı olur.

 

Müşteri Hacminizi Arttırın:

 

Chatbot uygulaması kullanmanın bir diğer faydası ise müşteri hacminizi arttırmanıza yardımcı olmasıdır.

Chatbolar birçok uygulamada kullanılabilir. Bu durumdan işinizi büyütmek için faydalanabilirsiniz. Ayrıca, chatbotlar birden fazla soruyu aynı anda yanıtlayabilirler.

 

@@1451@@

Hata Riskini En Aza İndirin:

 

Ne yazık ki, müşteri hizmetleri servisinde çalışanlar hata yapabilirler. Örneğin, bir şeyleri unutabilir, numaraları karıştırabilir, ya da daha farklı sorunlara neden olabilirler.

Fakat bunlar chatbot uygulamalarında bir sorun olarak karşınıza çıkmaz. Daha önce sorulan soruları da baz alarak, her zaman doğru cevabı verirler. Çünkü unutma ya da yanlış hatırlama gibi sorunları yoktur. Bu müşteri memnuniyeti açısından çok değerlidir ve müşteri memnuniyeti de bir işte başarılı olmanın temelidir.

 

Her Zaman Güler Yüzlü Hizmet Sağlayın:

 

İşletmenizde chatbot uygulamaları kullanmanızın bir diğer faydası ise, chatbotların her zaman hoş bir mizaca sahip olmasıdır.

Bilindiği üzere, müşteri temsilcinizin müşterilerinize karşı takındığı tavır, sunduğunuz hizmetin kalitesi açısından çok kritiktir. Bu bağlamda, chatbot uygulamaları sayesinde hiçbir zaman müşteri temsilcinizin kötü bir ruh halinde olup olmadığını düşünmek zorunda kalmayacaksınız. Çünkü chatbotlar hiçbir zaman kızgın bir cevap, tavır ya da bakışla müşterilerinizi geri çevirmezler.

Ayrıca chatbotlar daha insancıl bir mizaca sahip olması için programlanabilirler. Bu müşterilerinizi rahatlatır ve işlerinizle ilgili deneyimlerini daha tatmin edici hale getirir.

 

İşletmenizi en iyi hale getirmek, daha fazla başarı ve kar elde edebilmeniz için önemlidir. Görüldüğü üzere, chatbotları işletmenizde kullanmanız size birçok fayda sağlar.

@@146@@

Yorumlar

İlk yorum yapan sen ol

Benzer Makaleler

Uygulama Geliştirme Programları

Uygulama Fikrinizi Doğrulamanın Ve Piyasaya Hızlıca Sürmenizin 3 Yolu

Doküman Yönetim Sistemleri

Doküman Yönetim Sistemleri

Chatbot

En İyi Chatbot Uygulaması Nasıl Seçilir?