Popüler Aramalar:

Ücretsiz Video Konferans  Sistemi İnceleme ve Listesi

 

Video Konferans sistemi kullanmak hiçbir zaman bu kadar rağbet görmemişti. Koronavirüs pandemisi ile artık herkes  video konferans sistemi kullanmaya başladı. Bazıları iş için, bazıları ise sosyalleşme amacı ile bu video konferans araçlarını  kullanıyor.

Bu makalede ücretsiz video konferans sistemlerini sizin için inceledik.

 

Google Hangouts Video Konferans Sistemi

 

Google Hangouts uygulamasının bir süredir ücretsiz versiyonu mevcut durumda, ancak modern işler için kurumsal düzeyde pek bir seçenek sunmuyor. Neyse ki, şirket Temmuz ayının ilk haftasına kadar G-Suite ve Education kullanıcılarının Hangouts Meet'in gelişmiş özelliklerine ücretsiz olarak erişebileceğini duyurdu.

Bu 10,000 izleyici, ya da tek bir alan adında 250 ziyaretçiye kadar olan buluşmalara ücretsiz bir şekilde ev sahipliği yapabileceğiniz anlamına geliyor. Ek olarak bu toplantıları kaydedip Google Drive'a ücretsiz olarak aktarabileceğiniz bir seçenek de bulunuyor. Google ekibiyse bu yeni açılımlarının, takımları bir arada tutmak için "kendi paylarına düşeni" yaptıkları bir girişim olduklarını söylüyorlar.

@@219@@

Microsoft Teams Video Konferans Sistemi

 

İnsanlar 2018 yılında Microsoft'un küçük şirketler için ücretsiz bir Teams versiyonu duyuracağını öğrendiklerinde heyecanlanmışlardı. Şuan ise Video Konferans ve Uzaktan Çalışma taleplerine karşı destek de bulunmak adına, Microsoft şirketi birinci sınıf Teams üyelerine tam 6 ay deneme fırsatı sunuyor.

Dünya çapında erişilebilir olan bu deneme sürümü, Microsoft'un "çalışanların refahı" konusundaki hoşgörüsünü gösteriyor. Tıpkı enfeksiyon dolayısıyla işgücünün etkilendiği müşterilerini bu durumla uğraşırken destekleme arzuları gibi. Bu özel deneme sürümü ilk olarak virüsün ortaya çıktığı Çin'deki hastaneler, iş yerleri ve okullar için mevcut durumdaydı. Fakat yayıldıktan sonra Microsoft bu teknolojisini dünya çapında erişilebilir yaptı.

Ücretsiz deneme sürümü PSTN konferansı dışında toplantı planlama ve diğer bütün Teams işbirliği özelliklerini destekliyor olacak. (PSTN yoluyla görüşme yapabilmek için aşağıda sizlere önereceğimiz bir yol olacak.)

@@360@@

Zoom Video Konferans Sistemi

 

Bir süredir yazılımlarını ücretsiz olarak dağıtmalarına rağmen, Zoom firmasının çözümü bunu 40 dakika ile sınırlandırmak oldu. Şubat ayının sonunda bu limitler Çin kullanıcıları için arttı. Zoom'un CEO'su Eric Yuan'a göre şirketin COVID-19 virüsünden gerçekten etkilenen insanlara yardımcı olmak istediği belirtildi.

Virüs yayılmaya başladıkça, Zoom'un kullanıcısı da bir o kadar arttı, hiç olmadığı kadar aktif kullanıcı sayısına ulaştı. Çin'in dışındaki kullanıcılar bile Zoom'un ücretsiz versiyonuna kayıt olup, 100 katılımcıya ev sahipliği yapabilir, aynı zamanda ücretsiz birebir görüşme gerçekleştirebilir ve 40 dakika kadar sürecek grup toplantıları yaratabilirler.

 

 

Avaya Spaces Video Konferans Sistemi

 

Avaya, Corona Virüs yayılmaya başladığından beri, bu salgınla mücadele de ön safhalarda yer alan bir konferans ve iletişim şirketidir. Şirket Çin'deki çalışanlara ses ve görüntü ekipmanları bağışlarken, hızlı sevkiyatlar gerçekleştirmek adına destek gönderme sözü de verdi.

Bu evrensel ölçekteki şirket yine aynı şekilde global çaptaki şirketleri desteklemek adına yeni adımlar atmaya başladı, bunu da Avaya Spaces Solution ile Bulut buluşmaları ve işbirliğini ücretsiz olarak sunarak sağlıyor. Avaya Spaces dünya çapındaki tüm eğitim kurumları ve kar amacı gütmeyen her kuruluş için kullanılabilir durumda. Bu bedava çözüm 200 katılımcıya kadar video konferanslarını destekleyecek, aynı zamanda video, ses, chat, içerik paylaşma ve online buluşmalar gibi özelliklere erişim mümkün olacak.

 

Cisco WebEx Video Konferans Sistemi

 

Cisco'nun geçenlerde söylediğine göre, sundukları WebEx çözümünün trafiği, COVID-19'un ortaya çıkmasından bugüne tam 22 kat artmış. Aynı zamanda Güney Kore, Singapur ve Japonya gibi ülkelerden bir çok kullanıcı olduğu için sunulan çözüm 5 kat daha fazla görülmeye başlandı.

Artan talebe karşı cevap olarak, ücretsiz sürümlerinin kapasitesini  teknolojilerinin kullanılabildiği her ülkede daha da arttırdı. Güncellenmiş ücretsiz sürüm, en fazla 100 katılımcıya kadar destek sunuyor, ayrıca hem kullanım hem de süre açısından da sınırsız bir şekilde erişim sağlanabiliyor. Ayrıca hali hazırdaki VoIP özelliklerinin yanında, ek olarak bir de ücretli arama seçeneği var. Hatta Cisco hali hazırda WebEX kullanıcısı olmayan iş yerlerine ücretsiz 90 gün lisans seçeneği sunmak üzere  partnerleriyle çok yakından çalışmalar sürdürüyorlar.

 

StarLeaf  Video Konferans Sistemi

Dünyanın en önde gelen video konferans çözümleri ve toplantı odası hizmetleri sunan şirketi StarLeaf, geçenlerde iş sürekliliğini desteklemek adına müşterileri için yeni önlemler duyurdu. Yeni StarLeaf planları, şirketin konferans yazılımının ücretsiz versiyonunun dünya çapısında kullanıma başlanması gibi çeşitli yeni ürünler ve hizmetler içeriyor. Ayrıca müşteriler daha esnek lisans seçeneklerine erişebilecekler.

StarLeaf'ın ücretsiz versiyonu bütün cihazlar için kullanılabilir durumda. Kullanıcıların tek yapması gereken bir adet e-mail hesabına sahip olmaları. Daha sonra kullanıcılar herhangi bir kişiyle video yoluyla görüşebilirler. StarLeaf'ın partner ağında da kullanıcıların erişebileceği ücretsiz deneme sürümleri mevcut. Ne kadar süre uzaktan yönetime ihtiyaç duyacağını bilmeyen StarLeaf kullanıcıları, esnek konferans lisans seçeneklerine sahip olacaklar. Bu sayede gerekirse bu süreyi uzatabilecekler. StarLeaf ayrıca müşterilerine uzaktan çalışmaya yönelik yeni kaynaklar yaratmak adına yeni bir uzaktan yönetim seçeneği yayınlamayı düşünüyor.

 

RingCentral Meetings Video Konferans Sistemi

 

RingCentral hali hazırda Meetings uygulamalarını işbirliği için kullanmak isteyen kullanıcılara taahhütsüz olarak ücretsiz erişim sağlıyor. VoIP ve işbirliği sektörünün en önde gelen firmalarından biri olduğu için, RingCentral kendi Meetings uygulaması üzerinden HD video, ekran paylaşma ve bunu kaydetme ve chat yapabilme gibi özellikler sunuyor. Ayrıca isteklerinize bağlı olarak özel mesaj atabilir ve toplantı halinde grup şeklinde mesajlaşma özelliğini kullanabilirsiniz.

RingCentral Meetings'ın ücretsiz uygulamasında grup sohbetleri yapmanız 40 dakika ile kısıtlanmış durumda. Ancak birebir görüşmeleriniz için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

 

Dialpad UberConference Video Konferans Sistemi

Dialpad şirketlere yüksek hızlı internet'e sahip herhangi bir yerden çalışabilecekleri araçlar sağlayan bir başka şirket. Ayrıca şirketin kendisi de 2011'den beri evden çalışmak isteyen takım üyelerine esnek bir politika sürdürüyor.

Dialpad güncel konjonktürde diğer firmalara yardımcı olmak adına, DialpadTalk ve UberConference PRO gibi kendi iletişim ağlarındaki teknolojilerini Kuzey Amerika ve Japonya'daki iş yerlerine ücretsiz bir şekilde sunmakta. Virüs'ün yarattığı endişeye ve şirketlerin değişen işgücü taleplerine daha hızlı uyum sağlamalarına yardımcı olmak adına bu ücretsiz erişim birkaç ay daha devam edecek gibi görünüyor.

 

8×8 Video Konferans Sistemi

 

Bulut iletişim çözümlerinde en başı çeken kuruluşlardan biri olan 8x8, geçenlerde 8×8 Video Meetings uygulamasının bağımsız ve ücretsiz versiyonu için arttırılmış ve dünya çapında hünerlerini sergileyebileceği yeni şeyler duyurdu. Kapasitelerini genişleten firma aynı şekilde küresel çaptaki kabiliyetlerine ise çalışanlara ve şirketlere herhangi bir mobil cihaz ya da internet'e bağlı bilgisayar ile nerede olurlarsa olsun erişim sağlayabilecekleri ve sınırsız görüşme yapabilecekleri 8×8 Video Meetings uygulaması ile erişti.

 

Zoho Remotely Video Konferans Sistemi

 

İşbirliği dünyasının en önde gelen şirketlerinden biri olan Zoho, geçenlerde tamamen sanal bir işbirliği platformu olan Remotely'i tanıttı. Gayesi ise Corona Virüs salgınının arttığı esnalarda şirketlerin normal akışı sağlamalarında yardımcı olmak. Platform 1 Temmuz 2020 tarihine kadar ücretsiz olarak erişilebilir olacak, duruma göre ise Zoho bu süreyi uzatabileceğini bildirdi.

Zoho'nun CEO'su Raju Vegesna, Remotely platformunun virüs'ün iş dünyasına yayılmasının yarattığı etkiye karşın bunu hafifletmek adına yapılmış insani bir jest olduğunu söyledi. Bu teknoloji Zoho Bulut Platformuna veri taşıma otomasyonu araçlarının yanı sıra işbirliği, verimlilik ve proje yönetim uygulamaları gibi seçenekleri de destekliyor olacak.

Remotely aynı zamanda BT ekiplerinin, ekip üyelerinin de erişebileceği verilere güvenlik denetimleri uygulayan şirketler için siber güvenlik endişelerini hedef gösterdi. Ancak BT ekiplerinin zaten çoğu durumda sağladıkları bağlantıların güvenli olduğundan emin olması gerekmelidir.

 

Lifesize Video Konferans Sistemi

 

Her türlü organizasyona yardımcı olmak ve Corona Virüs'ün etkilediği gerçekten zorlu çalışma şartlarına sahip dünya çapındaki şirketlere 6 ay boyunca ücretsiz Bulut video konferans hizmeti sunan Lifesize, bu şirketlere toplantıya katılacak kişi sayısında, yapabilecekleri toplantılar yahut bu toplantıların süresi hakkında herhangi bir kısıtlama uygulamıyor. Ek olarak hali hazırda Lifesize üyesi olanlar güncel olarak ödedikleri rakamın üstünden herhangi başka bir ücrete tabii olmadan hesaplarına birçok tam özellikli üye ekleyebilirler.

Bu hamle teknolojik olarak yeterince donanıma sahip olan şirketlerin uzaktan çalışan ekipleriyle ya da evden çalışan takımlarını idare etmelerine yardımcı olmak için atılmıştır. Bu sayede bütün çalışanlarının üretken ve işbirlikçi kalmalarına izin vererek, "dünyanın dönmesine" yardımcı olacaklar. Bu teklif dünyadaki boyut farketmeksizin bütün organizasyonlar için 6 ay boyunca geçerlidir.

 

DTEN Video Konferans Sistemi

 

İletişim sektörünün liderlerinden olan DTEN, geçenlerde Stay Connected programını eğitim kurumlarına, sağlık desteği sağlayan ve COVID-19 yüzünden işleri sarkan şirketlere yardımcı olmak için duyurdu. Stay Connected programının tasarımı organizasyonlarda ödül kazanan video konferans çözümü olan DTEN tarafından Zoom Communications için tasarlandı ve uygulamaya bir ay boyunca bedava erişim mümkün kılınmaktadır. İlaveten, bedava bir teklif sunmak adına DTEN, arzu eden kullanıcıları için Zoon Rooms uygulamasına 30 gün boyunca ücretsiz erişim sağlıyor.

DTEN'e göre, bugün dünyada gerçekleşen bu sağlık durumu insanların video konferans ve işbirliği teknolojisinin ne denli önemli olduğunu anlamasında yardımcı oldu. Bu yüzden, DTEN şirketi teknolojilerinin Corona Virüs tarafından etkilenen ve etkilenmesi muhtemel herkese yardımcı olacağından emin olmak istiyor. Stay Connected ayrıca bünyesine ilk defa katılan kullanıcılarının isteğine göre onlara DTEN D7 55 inch ekran gönderebiliyor. Bu model video konferans, içerik paylaşma ve etkileşimli tahta gibi özellikleri desteklerken; 30 gün boyunca ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

 

GoToMeeting Video Konferans Sistemi

 

Bugün piyasada bir çok 1 ya da 2 hafta ücretsiz kullanım sağlayan işbirliği ve iletişim uygulaması var. LogMeIn genelde kendinden 14 günlük deneme sürümüyle gelir. Ancak bu değişmek üzere gibi. Şirketin dediğine göre, cephenin ön hattında yer alan servis sağlayıcıları ve sağlık hizmeti sunanlar ücretsiz erişim sağlayabilecek. Eğitim kurumlarına, kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve belediyelere ise çeşitli LogMeIn ürünlerine Acil Uzaktan Yönetim Kiti (Emergency Remote Working kits) adı altında 3 ay boyunca erişim sağlanacak.

LogMeIn tarafından geliştirilen  Acil Uzaktan Yönetim Kiti (Emergency Remote Working kits) 3 ay boyunca işbirlikçi iletişim için hizmet sağlayacak, web seminerleri, sanal etkinlikler ve videolar üzerinden iş yerlerinin iletişimde kalmasına yardımcı olacak. Ayrıca çalışanlarınızın cihazlarını uzaktan yönetmeye yarayacak araçlarada erişebileceksiniz.

@@331@@

Monday.com

 

Monday.com sitesinin bedava kullanımının pek de bir şeyini değiştirmedi aslında, çalışanlar ve şirketler halen video konferans sistemine ücretsiz olarak birkaç kısıtlama olacak şekilde erişim sağlayabilirler. Bu işbirlikçi unsur, günümüz kullanıcılarına, sağlam bir platform olarak iş liderlerinin yeni görevler yaratabileceği, iş akışını yönetebileceği ve iş yerinde devam eden işbirlikçi deneyimleri destekleyebilecekleri hizmetler sunmaktadır. Çalışanları zinde tutmak adına fantastik renk kodlarına sahip çalışma tahtalarıyla beraber, ekip üyelerinin de iş'den kopmaması adına yardımcı olacak kolay kullanım araçlarına sahiptir.

Ücretsiz versiyon kullanıcılara uygulamayı satın almadan önce test etme imkanı sunuyor, bu sayede önemli zamanlarda işlerin aksamaması için uzaktan çalışma ekosistemine yararlı bir işgücü yönetim teknolojisi olarak erişim sağlıyor.

@@1493@@

Modality Systems OneConsultation

 

Özellikle güncel COVID-19 salgınında çeşitli zorluklar yaşayan sağlık hizmeti sağlayan şirketler için tasarlandı. Modality Systems yeni bir ürün olarak OneConsultation hizmetini öneriyor. Şirket NHS kurumuna bu ay açık bir mektup gönderdi, bu mektupta onları ücretsiz olarak Microsoft ile entegre olma yetisine sahip OneConsultation sistemine erişim için davet ettiklerini bildirdiler.

OneConsultation teknolojisi NHS servislerinin hastalarına sanal muayene hizmeti sağladığı gibi, bulut kısmında iletişim ve işbirliği kurmak için ihtiyacı olan bütün teknolojiyi de sağlamaktadır. Çünkü ortada karışık bir kurulum düzeneği yoktur, NHS Trusts birkaç saat içerisinde konferanslar verecek hale gelebilmektedir.

 

Pgi

 

Küresel iş iletişimleri ve işbirlik hizmetleri sağlayan bir şirket olan PGi, uzaktan iş hareketinde ön sıralarda yer almaktadır. Video konferans ve web'den yayın teknolojileri insanlara yardımcı olmakta, kuruluşların ve takımların dünya çapında bağlantı kurmalarını sağlayarak üretimi arttırmalarını amaçlamaktadır. PGi, Corona Virüs'ün çalışanlarda, müşterilerde, partnerlerde ve topluluklarda yarattığı etkiyi azaltmaya odaklanmıştır. Bunu da GlobalMeet Collaboration uygulamasını ücretsiz bir şekilde, çok noktalı HD video, Dolby Ses sistemi, yerel arama erişimi, kaydetme ve bir çok diğer özellik desteğiyle 125 katılımcıya kadar sınırsız ücretsiz görüşme sağlayarak yerine getirmektedir.

Meetupcall

 

Meetupcall, konferans görüşmeleri yapmayı sağlayan, iş yerlerinin birbirleriyle hangi ülkede olurlarsa olsun iletişim kurabilecekleri bir sağlayıcıdır. Genel Veri Koruma Yönetmeliği ve ISO 27001 belgelerine uygun olan bu servisin size tamamen güvenli çağrılar sağlayacağı konusunda içiniz rahat olabilir. Öyle ki, sunduğu bir çok ek özelliği sayesinde BBC'de çalışan Kate Russell bu uygulama için "Bir daha yüzyüze görüşmemize gerek bırakmayabilir" demişti. Meetupcall 10 yıldan fazladır bu uzaktan yönetim sektörü içerisinde yer alıyor. Haliyle konferans hizmeti sağlayan bir şirket olarak, uzaktan yönetim onların nihai amacıdır. Dediklerine göre efektif bir uzaktan yönetimin sırrı, insanlarla iletişimde kalmaktır. Hem çalışanlar hem iş arkadaşlarınız, hem de müşterilerinizle olduğu gibi.

Facebook Çalışanlarına Ücretsiz Portal Video Cihazları Veriyor

Facebook belki de küresel işgücü için ücretsiz videolu iletişim adına bir şey önermiyor olabilir, ancak buna rağmen yine de isteyen her çalışanına ücretsiz olarak Portal video aleti temin ediyor. Şirket geçenlerde, COVID-19 korkusu yüzünden uzaktan çalışma yöntemlerine geçişin son derece agresif olduğunu belirtti.

Halen Facebook tarafından başka bir video konferans yahut dışarıdaki insanlar için işbirlikçi bir uygulama sağlayıp sağlamayacağını bekleyip göreceğiz.

Hali Hazırda Microsoft Teams Mı Kullanıyorsunuz?

Kurumsal anlamda, Bulut tabanlı olarak birleşik iletişim ve işbirlikçi çözümler sağlayan dünya lideri CallTower, COVID-19 virüsüne bağlı olarak, işletmelere işbirlik ve konferans çözümleri sağlayarak, yeni uzaktan işgücü taleplerini karşılamak adına, 90 gün boyunca ücretsiz olarak sizi Teams üzerinden PSTN ağına bağlayacak, Microsoft Teams Doğrudan Yönlendirme hizmeti sağlamaktadır.

CallTower yıllardır Microsoft'un ses etkinleştirme ürünüdür. Bulut ses çözümleri sağlayan ve Microsoft'un Altın Partneri olan bu hizmet, izleme ve yönetim hizmetleri açısından en yüksek kalitede kullanıcı deneyimi sağlamayı hedeflemektedir.

Nereden İşbirliği Sağlayacaksınız?

Şirketler git gide dünya çapında video konferans ve işbirlik yapan araçlara güvendikçe, bu sayede iyi bir şans olarak bir çok şirketin ücretsiz ve kapsamlı çözümler sunacağını görmüş olacağız.

Güvenle ve hoşça kalın, ve kendi hükümetinizin Corona Virüs salgınını azaltmak için verdiği tavsiyeleri takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

İlk yorum yapan sen ol

Benzer Makaleler

Eğitim Programları

Okullarda Kullanabileceğiniz 11 Çeşit Eğitim Programı

Doküman Yönetim Sistemleri

Neden Doküman Yönetim Sistemi kullanmalısınız EBYS için 5 Neden

Uygulama Geliştirme Programları

Daha İyi İş İlişkileri için İletişimi Geliştirme Yolları